Kamu davası neden ve nasıl açılır

kamu davalarının açılması ve sonuçları.

Kamu Davası Nasıl Açılır?

Kamu davasının açılması iddia makamı tarafı olarak görev yapan savcılık makamının herhangi bir şikayet sebebi olmaksızın suç unsuru bulunup bulunmadığını teşkil etmek amacıyla gerçekleştirilebilen hukuki bir prosedürdür. Savcı tarafından delil toplanarak yeterli şüphe bulunması halinde hazırlanacak iddianame ile mahkemeye kamu davası açılabilmektedir.

Kamu davaları savcılık makamı tarafından şikayet sebebi ile de açılabilmekte olup her iki sebeple de açılan kamu davalarında ceza davasının kamusal ve mecburi olma ilkeleri gözetilmektedir. İlgili ilkeler gereği kamu davası nasıl açılır hususunda savcılığın davanın şikayet olmasa bile aydınlatılması ve suç unsurlarının tespit edilerek açığa çıkartılması hususunda sorumlulukları bulunmaktadır.

Kamu Davası Açılmasında Şikayete Bağlı Olmayan Suçlar Nelerdir?

Savcılık makamı tarafından herhangi bir şikayet gözetmeden açılabilen ve kamu davası nasıl başlar sorusuna yanıt olabilecek bazı suçlar aşağıda yer almaktadır.

 • Anayasal suçlar
 • Kasten öldürme
 • Çocuk düşürme
 • Nitelikli dolandırıcılık
 • Uyuşturucu ticareti

Kamu Davasının Açılmasında Şikayete Bağlı Suçlar Nelerdir?

Şikayet üzerine savcılık makamı tarafından açılan kamu davası aşağıdaki listelenen suçlar sebebiyle açılmaktadır:

 • Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde kasten yaralama
 • Taksirle yaralama
 • Cinsel saldırı
 • Kişilerin huzur ve sükununu bozma
 • Mala zarar verme
 • Güveni kötüye kullanma

Kamu Davasında Şikayete Katılma Talebi Nasıl İletilir?

Kamu davasına ilişkin bir suç nedeniyle açılan soruşturmada savcılık tarafından ilgili suç nedeniyle mağdur olan kişi ve sanığı tebligat göndererek görülecek duruşmaya çağrılır. Duruşma esnasında olayın aydınlatılması için ifadelerine başvurulan mağdur ve müştekiden şikayetçi olup olmadığı bilgisi sorulur. Kamu davasının şikayete bağlı olmayan suçlardan olmaması halinde mağdurun şikayetçi olmaması davanın seyrini değiştirmemektedir.

Hakim tarafından davaya mağdurun katılım gösterip isteyip istemediği sorulur ve mağdur davaya katılım gösterirse her duruşmaya katılarak davanın tüm sürecini yakından takip edebilir.

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Nedir?

Kamu davası açmak için yeterli şüphe olmasına karşın Cumhuriyet Savcısı tarafından 5 yıl süreyle şüpheli hakkında dava açmayı erteleme hakkı bulunmaktadır. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi olarak bilinen bu inisiyatif kamu davasının askıda kalmasına sebep olsa bile şüphelinin gözlenmesine devam edilmektedir. Bu konuda avukat inisiyatifinin olmadığı bilinmelidir.

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Şartları Nelerdir?

Kamu davasının açılmasının ertelenmesi için belirli şartların sağlanmış olması gereklidir. İlgili şartlar CMK 171/2-3 maddesinde aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

 • Suçun adli para cezası veya üst sınırı 1 yılı aşmayan hapis cezası gerektiren suçlar arasında yer alması
 • Suçun takibinin şikayete bağlı suçlar kategorisinde yer alması
 • Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verildiğinde şüphelinin yeniden suç işlemeyeceği izlenimini vermiş olması
 • Mağdur veya kamunun uğradığı ve savcılık makamı tarafından tespit edilen zararın suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle giderilmiş olması

Kamu Davası Düşer Mi?

Şikayete bağlı kamu davalarında kamu davasının düşmesi için şikayet sahibinin şikayetini geri alması yeterlidir. Şikayete tabi olmayan suçlarda ise kamu davasının düşmesi için suçun oluşmadığının ispatı ve davalının ilgili davadan beraat etmesi gereklidir. Aksi taktirde kamu davası düşmemektedir.

Kamu Davası Nasıl Biter?

Öncelikle oldukça nitelikli bir İzmir Ceza Avukatı ihtiyacınız olduğunu kabullenmelisiniz. Zira kamu davalarının düşmemesi ve ertelenmemesi halinde savcılık tarafından yürütülen delil toplama süreci devam edecektir. İlgili süreçte davalının suç işlemediğinin ispat edilmesi halinde beraatı ile kamu davası sonuçlanacaktır. Davalının suçu tespit edildiğinde ise kamu davaları nasıl sonuçlanır sorusuna;

 • Adli para cezası,
 • Hapis cezası

Uygulamaları ile karşılaşacağı cevabı verilmektedir. İlgili cezalar suçun mahiyeti ve ceza indirimi gerektiren haller gözetilerek verilecek olup sürecin sağlıklı bir şekilde takibi ve davanın daha hızlı sürede sonuçlanabilmesi için avukatlık hizmetinden yararlanılmalıdır.

Yorumlar