İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Kıdem alacağı ve kıdem tazminatı davası

26.08.2019
1.637

İş hukukuna ilişkin davalar içerisinde en sık görülen dava tipini kıdem tazminatından doğan alacaklar oluşturmaktadır. İşçi ile işveren arasında görülen ve İş Mahkemelerinde basit usulde yargılaması yapılan bu davalarda, işçiler kıdem tazminatlarını talep etmekte; işverenlerse vermemek için diretmektedir. Tüm bunlarla birlikte gerçekten kıdeme hak kazanıp kazanmadığınızı ancak aşağıdaki sorulara cevap vererek öğrenebilirsiniz.

Başlıklar

1- Kıdem tazminatına hak kazanmış mıyım?

  • Eğer çalıştığınız iş yerinde 1 yılınızı doldurduysanız ve iş akdinin feshi haklı nedene dayanıyorsa, kıdem tazminatına hak kazandığınızı söyleyebiliriz.

2- Haklı sebep nedir?

  • İstifa ya da işten çıkarılma fark etmeksizin, İş Kanunu uyarınca belirtilen haklı sebeplerden birine dayanmalısınız. Yani istifa ediyorsanız; istifa sebebiniz haklı olmalı, işten çıkarılmışsanız; işverenin haklı bir sebebi olmalı. Nelerin haklı sebep olarak ele alındığı konusu çok geniş olup Yargıtayın konu hakkında görüşleri oldukça önem arz etmektedir.

3- Haklı sebeple işten çıkarıldım, ne kadar kıdem tazminatı alabilirim?

  • Son maaşınız üzerinden yapılacak hesaplama ile iş yerinde doldurduğunuz her yıl için 1 tam maaş (brüt) kadar kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Tam yıllardan geriye kalan artık zamanlar için kıdem hesaplanmaz. Örneğin 4 yıl 6 ay 12 gün çalıştıysanız, 4 maaş kadar kıdem alacağı hakkınız doğar. Geriye kalan 6 ay 12 gün hesaba katılmaz.

4- İşveren işten çıkarır ve kıdem tazminatımı vermezse, ne yapmalıyım?

  • Arabuluculuk kanunu doğrudan doğruya dava açmaya engel teşkil etmekte. Bu sebeple öncelikle Arabuluculuğa başvurulmalı, netice alınamazsa İş Mahkemelerinde dava açılmalıdır.

5- Arabuluculuk tamamen fuzuli bir usul mü? Arabulucuda anlaşma sağlanamaz mı?

  • Elbette sağlanabilir. Üstelik çok daha hızlı ve etkin bir yoldur.

6- Başvuruyu bizzat kendim yapabilir miyim? Avukata ihtiyacım var mı? İzmir’de iş davalarına bakan avukat bulunur mu?

  • Elbette kendiniz de başvurabilirsiniz ancak iş hukuku teknik bir konumdur. Özellikle hak edişlerinizin hesaplanması ve hak kaybınızın olmaması için gerek başvuruyu gerek davayı İzmir avukat desteğiyle yürütmeniz lehinize olacaktır.
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Serpil dedi ki:

    Yaklaşık 6 yıldır çalıştığım iş yerinden zorla istifa ettirildim. Tüm haklarımı kaybettim denilebilir mi bu aşamada? Ne yapmamı önerirsiniz? Birde bana kıdemimi elden vereceklerini söyleyerek borcum olmadığına dair yazı imzalattılar ancak ne parayı ödüyorlar ne de kağıdı geri veriyorlar. Lütfen yardımcı olunuz…

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: