İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Yaralanmalı trafik kazalarından doğan tazminat istemleri

12.08.2019
1.962

Gerek Borçlar Kanunu gerek Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, trafik kazaları neticesinde yaralanan ve zarara uğrayan kişi / kişiler bu zararın oluşmasında kusuru bulunan kişilerden tazminat isteminde bulunabiliyor. Konu oldukça spesifik, detaylı ve tecrübe gerektiriyor. Bu sebeple özellikle “iş takibi” adı altında hizmet vermeyen, hukukçu dahi olmayan kişilerden destek almayı kesinlikle zararlı buluyoruz. Zira hiçbir hukuki sorumluluğu olmayan bu şahısların yanlış yönlendirmeleri neticesinde yapılacak işlemler, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceği gibi hak ettiğiniz tazminatın miktarı konusunda da size zarar verebilirler. Dolayısıyla bırakın iş takipçilerini, avukatlar arasında dahi bu konuda en uzman kişileri tercih etmenizde yarar var. Trafik kazalarından doğan tazminatlar konusunu en çok merak edilen sorular ve yanıtları şeklinde işleyelim.

1- Trafik kazasında yaralandım. Karşı taraf %100 kusurlu. Ne tür tazminat haklarım var?

 • Bu durumda hem maddi hem manevi tazminat isteme hakkınız var. Maddi tazminat hesaplanırken yaşınız, mesleğiniz, geliriniz, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısı, kalıcı zarar görüp görmediğiniz, tedavi masraflarınız gibi birçok zarar kalemi dikkate alınacaktır. Manevi tazminat ise işbu kazanın size yaşattığı elem ve ıstırap gözetilerek hesaplanır.

2- Herhangi bir gelirim yok, yine de tazminat alabilir miyim?

 • Kalıcı hasarınız varsa evet. Hayatınızı zorlaştıran yeni duruma hukuken “efor kaybı” denir ve işbu sebepten tazminat talep edebilirsiniz.

3- Kalıcı hasarım yok ancak 3 ay kadar hastanede yatmak zorunda kaldım. Tazminat hakkım doğar mı?

 • “Geçici iş görememezlik” adı altında çalışamadığınız döneme ilişkin ortaya çıkan gelir kaybınızın tazminini isteyebilirsiniz. Eğer sigortalıysanız, bu konuda SGK’ya da başvurabilirsiniz.

4- Karşı taraf asli ve tam kusurlu değil. Örneğin %50 kusurlu. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

 • Yukarıda sayılan aynı ölçütlere göre tazminat hesabı yapılır, %50’sinin tahsiline karar verilir.

5- Karşı tarafın sigortası varsa, tazminatı direkt sigorta şirketinden talep etmek yeterli midir?

 • İş takibi adı altında merdiven altı hizmet veren kişi ve şirketlerin yol açtığı en büyük mağduriyet bu konu. Evet, zararınızı sigorta şirketinden talep edebilirsiniz ancak ZMMS (Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) kapsamında sigorta hizmeti veren şirketler, poliçelerinde manevi tazminat klozuna yer vermedikleri gibi maddi tazminat yönünden de ancak belirli teminat limitleri çerçevesinde ödeme yaparlar. Limiti aşan haklarınızı ise ödemezler. Yapılması gereken hem sigorta şirketine hem de kazada kusuru bulunanlara aynı anda dava açmaktır.

6- Karşı tarafın sigortası yoksa ve kazada kusurlu bulunan kişinin de ödeme kabiliyeti yoksa, zararımız ortada mı kalır?

 • Eğer zararınız cismai (bedensel) zarar ise, bu noktada Güvence Hesabı devreye girecektir. Zararın tazmini için Güvence Hesabına başvurulabilir.

İZMİR’DE TRAFİK KAZALARINDAN DOĞAN TAZMİNAT DAVALARINA BAKAN TECRÜBELİ AVUKATLAR VAR MIDIR?

Elbette vardır. Hatta İzmir, bu konuda en tecrübeli avukatların yer aldığı illerin başında gelmektedir. Pek çok hukuk bürosu portföyünde tazminat davalarına bakan avukat bulundurur. Önemli olan, haklarınızın sonuna kadar talep edileceği inancına sizin sahip olmanızdır.

TAZMİNAT DAVALARINA BAKAN EN İYİ AVUKAT KİMDİR?

Gerek İzmir’de gerek diğer şehirlerde, tazminat davalarına bakan en iyi avukatın kim olduğu sorusunun yanıtını ancak kendinizin bulabileceğini belirtmek zorundayız. Zira burada önemli olan kazanmış olduğunuz hak ve bu hakkın talebinde size yardımcı olacak avukattır. Avukat ancak hakkınızı talep eder; hakkı artıramaz ya da büyütemez. Haliyle hakkınızdan fazlasını alabileceğinizi iddia edenlere itibar etmemenizi öneririz.

En sık sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Fazlasına ilişkin bilgi almak için konu altında yorum yaz kısmından ya da doğrudan büromuzu arayarak bilgi alabilirsiniz. Hayatınızı karartan eylemler neticesinde elde ettiğiniz haklarınızı bilinçsiz para avcılarına yedirmeyiniz. Geçmiş olsun.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Serkan Keskinkılıç dedi ki:

  Ramazan bey merhabalar. Size konu hakkında ayrıntılı bir mail attım dönüş yaparsanız çok sevinirim. Çok mağdurum ve sanırım dolandırılıyorum

  1. Avukat dedi ki:

   Aynı gün dönüş sağladık Serkan Bey, mail kutunuzu kontrol etmenizi öneririz. Geçmiş olsun.

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: