İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Uyuşturucu Maddeler İle Yakalanmanın Cezası Ne Kadar?

28.11.2020
50.043

Esrar, kokain ya da eroin kısaca uyuşturucu madde olarak tanımlanmaktadır. Kişiler kullanım amacıyla bu uyuşturucuları almak ya da herhangi bir sebeple uyuşturucu maddeyi üzerinde bulundurmayı kabul etmek uyuşturucu madde kullanma veya bulundurma suçundan yargılanmaya sebep olmaktadır. Eğer insanların üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı kişisel kullanım seviyesini aşıyorsa kişiler uyuşturucu madde ticareti suçundan yargılanmaktadır.

Kullanmak Amacıyla Uyuşturucu Madde Bulundurma Cezasının Şartları Nelerdir?

Kişilerin uyuşturucu maddeleri kullanması ya da bu maddelerin ticarini gerçekleştirmesi birbirinden farklı suçlardır ve kesinlikle birbirine karıştırılmaması gerekir. Kişinin üzerinde uyuşturucu bulunduğunda hangi suç ile itham edileceği belirli şartlar doğrultusunda belirlenir.

Kişinin kullanıcı olarak nitelendirilmesindeki ölçüt uyuşturucunun miktarıdır. Eğer kişinin üzerinde kişisel kullanım dozajını aşan seviyede uyuşturucu varsa bu kişi uyuşturucu ticareti yapan kişi olarak değerlendirilir.

Kişisel kullanımın miktarı ise birçok farklı etmene bağlıdır. Kişinin fiziksel ve ruhsal durumu, kullanılan maddenin niteliği, cinsi ve kalitesi kişisel kullanım miktarının belirlenmesinde etkili olur. Adli Tıp Kurumu tarafından esrar kullanımı her defasında 1-1,5 gram olmak üzere günde 3 defa olarak belirtilmektedir. Eğer kişiler üzerinde bir yıllık kullanım miktarından daha fazla bir uyuşturucu ile yakalanırsa kişinin uyuşturucu ticaretinde rol aldığı düşünülür.

Sanığın elinde bulunan uyuşturucunun miktarı yıllık tüketimi aşmıyor olsa dahi başka insanlar ile ticari ilişkiler içerisinde olup olmadığı araştırılır. Herhangi bir kişi uyuşturucunun bulunduğu kişiden uyuşturucu tedarik ettiğini söylerse bu durumda maddenin miktarına bakılmadan suç uyuşturucu madde ticareti suçu olarak nitelendirilir.

Yakalanan uyuşturucunun nerede tutulduğu da önemli bir kriterdir. Eğer insanlar kullanıcı ise evlerinde ya da işyerlerinde uyuşturucuyu tutarlar ve her istediklerinde ulaşırlar. Ancak uyuşturucu kaba tabirle zulada duruyorsa bu durumda uyuşturucunun ticaretinin yapıldığı düşünülür. Özellikle depo gibi alanlarda saklanan mallar her zaman ticaret ürünü olarak kabul edilecektir ve hemen soruşturma başlatılır.

Uyuşturucuların bulunduğundaki hali son önemli etmendir. Eğer madde küçük poşetlere ayrılmış bir şekilde bulunmuşsa ve her bir pakette yapılan ölçümlerde aynı gramajda uyuşturucu belirlenmişse bu durumda uyuşturucu ticareti suçu ortaya çıkmış olacaktır. Özellikle bulunduğu alanda hassas terazi ve poşetler varsa bu durumda kişiler uyuşturucu ticareti ile suçlanmaktadır.

Uyuşturucu Maddeler İle Yakalanmanın Cezası

Uyuşturucu Madde Bulundurma ve Kullanma Suçunun Cezası

Kullanmak amacıyla uyuşturucu maddeleri satın alın, kabul eden ya da herhangi bir şekilde bulunduran kişiler 2 yıl ile 5 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Uyuşturucu maddenin tespit edildiği alan kamuya açık ve toplu kullanım alanıysa cezada değişimler meydana gelecektir. Okul, hastane, kışla, eğitim ve spor tesisleri ya da ibadethanelerin sınırına 200 metre yakında insanlar uyuşturucu madde ile yakalanmışsa cezaları 1,5 kat artacaktır. Bu durumda alınacak olan hapis cezası 3 yıl ile 7,5 yıl arasında değişir.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Etkin Pişmanlık Nedir?

Uyuşturucu madde kullanma suçunda etkin pişmanlık durumu söz konusu olabilir. Eğer kişiler uyuşturucu madde bulundurmaya başladıktan sonra yakalanmamasına rağmen resmi mercilere giderek uyuşturucu maddeleri teslim eder ve kendisine uyuşturucu veren kişileri ihbar ederse bu durumda herhangi bir ceza almaz. Ancak suçluların bulunması için bildiği tüm bilgileri paylaşması gerekecektir.

Kişiler üzerinde uyuşturucu madde bulunduruyorsa ve bu şekilde yakalanmışsa da etkin pişmanlık hakkında faydalanabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kişiler ceza alacaktır. Ancak alınan cezalar standart hapis cezasının çeyreği ile yarısı arasında değişen miktarlarda olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 49 Yorum
 1. yusuf dedi ki:

  aramada 7 adet alüminyum folyo(0,65 gr, 0,50 gr, 0,56 gr, 0,71 gr, 0,66 gr, 0,67 gr, 0,58 gr) ve 1 adet şeffaf poşete sarılı vaziyette 4,44 gr uyuşturucu olduğu değerlendirilen maddeler ele geçirildiği, bide abimden aldıgını iddaa eden tanık var kaç yıl ceza alır

  1. Avukat dedi ki:

   Anlatımdan uyuşturucu maddenin TCK m. 188/4’de belirlenen sentetik maddelerden olduğunu anlıyorum. Eğer başkaca cezayı artırıcı neden yoksa alt sınır 15 yıldan ceza alır, TCK m. 62 uyarınca 1/6 indirim yapılır.

 2. Beytullah dedi ki:

  Denetim varken defa gbt sırasında bizim bulundugumuz yerin 15 metre ileride 1 gram bile degil esrar buldular biz iki arkadas kabul etmedik kan ve idrara gönderdi bir sorun teskil eder mi

  1. Avukat dedi ki:

   Yapılan test sonucunda uyuşturucu madde kullandığınız tespit olunursa, denetimi ihlal ettiğiniz için hakkınızda kamu davası açılır.

 3. Dudu dedi ki:

  Benim kardesim90 kiram yakalandı dün denetim serbesligi vardı ama kendi kulaniyodu tutuklandı gün alirmi nezaman mahkemesi olur bi haber verirseniz memnun olurum

  1. Avukat dedi ki:

   Cevap verebilmek için dosya hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

 4. Alex dedi ki:

  Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiye’ye tatile gelirken hava limanında 5 gr kendim için getirdiğim kokoin yakalattım ifademi alıp serbest bıraktılar bunu arada kullanmak hoşuma gidiyor Türkiye’de de bulunuyor fakat çok kötü olduğu ve içinde ne olduğunu bilmediğim için gelirken yanımda getirmek zorunda kaldığımı söyledim hiç bir şekilde ticaretini yapmak Gibi bir niyetim olmadığını veya birilerine hediye yada ikram amacında olmadığımı söyledim Türkiye’de yasak olduğunu biliyorum getirdiğim için de pişmanın birdaha da böyle bir şey yapmayacağımı söyledim bana idari bi ceza olur ama bu hapis olmaz dediler sizce doğru mu söylediler akibetim ne olur

  1. Avukat dedi ki:

   Hakkınızda denetimli serbestlik tedbiri uygulanacak ve belirli periyotlarla ANATEM’de idrar örneği vermeniz istenecektir. Eğer testlere gitmezseniz hakkınızda uyuşturucu madde kullanımından kamu davası açılır.

 5. Anonim dedi ki:

  Ben 8 gr la yakalandım ve arabamda hasas tartı vardı denetime bağlandım belki mahkeme olur diyorlar olmaz da diyorlar ilk dosyam tartım bozuk sizce nolur

  1. Avukat dedi ki:

   Tartıda yapılacak inceleme neticesinde uyuşturucu madde kalıntısına rastlanırsa hakkınızda TCK m. 188/3 uyarınca uyuşturucu ticareti suçundan dava açılması kuvvetle muhtemeldir.

 6. Esmer dedi ki:

  Merhaba kocam uzerinde 40qram esrarla yakalanmis ilk defa yakalaniyor 2 hafdadir ceza evinde azaba ceza alirmi?

  1. Avukat dedi ki:

   Merhaba, dosyada bilmediğiniz ya da önemsiz gördüğünüz için belirtme ihtiyacı hissetmediğiniz şeyler olmalı aksi takdirde tutuklanmazdı.

 7. Eyup dedi ki:

  Abim arkadaşlarıyla 4kilo eroinle yakalanmış şimdi cezaevinde ne kadar yatar

  1. Ayşe dedi ki:

   Durumu nedir abinizin kesinleştimi bir şey

  2. Avukat dedi ki:

   İlk kez yakalanıyorsa 15 yıl ceza alır. Suç birden fazla kişi tarafından işlendiyse 22,5 yıl; örgütlü işlendiyse 30 yıla çıkar ceza. Her halükarda 1/6 indirim yapılır.

 8. Elif dedi ki:

  Merhaba benim de abim 18.07.2022 tarihinde tutuklandı.
  İlk yakalandığında 10 gram yakalatmış imza cezası alarak adli serbest bırakılmıştı.
  Cezası devam ederken 3 ay cezası bitmeden tekrar ikinciye yakalandı ve 2. Yakalanmada 5,8gram olarak çıktı uyuşturucu.
  Maddi sıkıntılardan içmek için aldığını ama kullanmaya başlamadan üzerinde yakalattınız için içerde.Adli mahkemeler 40 gün izinde olduğu için ilk mahkemesi 3 ay sonra olacak .
  Acaba serbest kalır mı cezası ne kadar olur.
  Yapılan şuç doğru değil ama sıkıntılardan dolayı aldığını içmeyi düşündüğünü söyledi pişman ama içerde.
  Çıkar mı ne olur

  1. Avukat dedi ki:

   Verdiğiniz bilgiler yeterli değil.

 9. Erhan dedi ki:

  5 gr esrar ile yakalandım . Jandarma kendisi ifademi yazdı imzalattı ve benden de ayrıca idrar aldı . 1. Sorum idrar alması yani hastaneye giriş yapmamış olması normal mi 2. İdrar da esrar çıktı ve eve kağıt geldi sonra adliyeye gittim 2. Kağıdın gelmesini bekle dedi sonra gel diye fakat 4 aydır gelen birşey yok . Bilgisi olan durumu anlatıp yol gösterebilir mi ?

 10. Sema tekin dedi ki:

  Ayni şekil benim esim yasadi içici değil sigara bile icmiyor asla tasvip etmiyorum normallestmiriyorum da ama adama borcu var diye adam bu sekilde onu kandiriyor 5 kilo ile tek basina otobuse binmeden durakta yakalaniyor. Kimden aldigini tum her seyi ilk ifafede soyluyor itiraf ediyor suan 2 aydir icerde 2 bucuk ay sonra mahkemesi var boyle durumlarda ne oluyor perisan olduk lutfen yardimci olun

  1. Dilek dedi ki:

   Merhaba durumunuz da bir gelişme var mı?

 11. Veli dedi ki:

  Slm bn3grm yakalattım ama benim kimlik ceza evinde yatmıyom görülüyorum snuç nolur

 12. Derya dedi ki:

  Benim arkadaşım 3.5 gram eroin yakalati 7 aydır içerde ayrı paketlerde 15 tane zaten ayrı ayrı paketlerde aliniyo yararı ney hiç mahkeme olmadı ilk suçu marta mahkemesi

  1. yusuf dedi ki:

   mahkeme sonucu ne oldu

  2. yusuf dedi ki:

   mahkeme sonucu

 13. Derya dedi ki:

  İlk suç 3.5 gram eroin

 14. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşım bana lilika vermişti 2 tane 1 tanesini içmiştim 1 tanesi üzerimde idi. Polis kontrolünde yakalandım. İfade verdim. Durum ne olur😔

  1. Alper dedi ki:

   Birşey olmaz

  2. Ceyda akman dedi ki:

   Merhaba eşim 1 kilo 78 grm esrarla yaklandi 4 aydır yatyor cikarmi sizce

   1. Avukat dedi ki:

    Zor.

 15. Anonim dedi ki:

  Benim erkek kardeşimin üzerine yalan yere ifade verilmiş ceza alirmi öyle oldumu

 16. Emrah dedi ki:

  Abim 21.01.2021 de arabasında 867 gram esrar yakalatti ama jandarma bulmadan kendisi söyledi nereye sakladığını üstelik 1. Kez yaptı herhangi bir sabıkası yok sattığına dair herhangi bir delil yok 9 aydır içerde önümüzdeki günlerde karar mahkemesi var sizce nolur

 17. Bahtsiz dedi ki:

  Slm eşim metamfetamin kullanıyo denetim serbestti vardı idrar tahliliyeniden çıkmış eve kağıt geldi cezalandırılmasına diyo kaç yıl alir

  1. Anonim dedi ki:

   Kaç gram acaba merak etim

  2. Anonim dedi ki:

   Yatar 2 ile 5 arası

 18. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben bi sefer yakalndim denetime gittim bitirdim 2. Yakalandım hapislik cezası varmi rica etsem açıklama yaparmisiniz

  1. Anonim dedi ki:

   Durumunuz ne oldu

  2. Anonim dedi ki:

   Merhaba benim kardeşim beşer gram ayrı üç torbada üzerinde eroin yakalattı satıcı olduğundan tutuklandı devletin önünde ilk defa bu göründü kesin ceza alırmı yada ilk suçu olduğundan bırakırlarmı acaba

   1. Emre dedi ki:

    Merhaba. Ben de maddi sikintilar yuzunden boyle bir seyi yapmam zorunda kalmistim. 0.5 ten 6 paket halinde toplam 2.250 gram vardi (eskik paketleme yaptiklari icin toplam gramo az cikmis) cevirmedeyakalandim. Polis memuru arama yaparken heyecanlandigim icin ustunde bir sey varsa cikarip ver dedi ve ben de abi var parasiz kaldigim icinde yaptim 1 ay dedim. O gun polis memuruna yardimci olabildigim kadar oldum. Nezarette bir gun gecirdikten sonra cikarildigim ilk mahkemede tutuklandim. 3,5 ay cezaevinde yattiktan sonra 2. Mahkememde tahliye oldum. 21.01.2022 de ki mahkememde hakim ‘simdi seni tahliye etsek 2 yil boyunca hic suc islemeyeceksin bunu yapabilir misin’ diye sordu. Ben de onayladim. O gun tahliye etmedi fakat 11.02.22 de ki mahkememde 4 yil 2 ay ceza ve 8.300 tl para cezasiyla birlikte tahliye etti. 4yil ceza alip yatmamamim sebebiyse hukmumun aciklanmasinin geri birakilmasi demek. Eger bir daha suc islersem bu 4 yili o zaman yaticam. Kisacasi sabika kaydimin olmamasi, ustumde az gr olmasi, etkin pismanlik olmasiyla az yatip ciktim. Ayrica sattigimi da o gun itiraf etmistim. Hakim gercekten parasiz kaldigimdan yaptigima inandigi icin cok sukur tahliye oldum. En onemlisi 2.250 gr kadar az bir seyin olmasi. Cezaevindeyken dalga gecilen ‘2 gramla sattigini itiraf etmis’ sozlerini cok duydum ama aslaistemeyerek yaptigimi herkeste biliyordu. Allah kimseyi buna ve bunun gibi kotu seylere dusurmesin

    1. Mani dedi ki:

     Numarnizi paylasirmisiniz sorum olucekti

   2. Berivan dedi ki:

    Merhaba benim eşimizde ilk yakalanması sizin kardeşiniz tutuklandımı

  3. Anonim dedi ki:

   Herkese merhabalar pek bilgim yok 153 kök kenevir ve 4.100 kg Esrar yakalandı ama evde veya kendisinde yakalnmadi sadece bahçede yakandirdi suçu ne olur kaç yıl veya kaç ay yer

  4. Emirhan dedi ki:

   Denetim 1 senemi sürüyor knka ve her ay seminer oluyor mu

 19. Ruhi dedi ki:

  Ben 1 sene öncesinde esrar yakalattım ve denetim serbestliğe idrar verince tekrardan kullandığım için dosya kapandı ve bi daha yakalattıgım için kamu davası açıldı cezai bi durum olur mu kullanma suçunu işledim ve çok pişmanım kullanmama kararı aldım

 20. Kardelen dedi ki:

  Merhaba benim eşim 268 hap ve 15 paket Cihara ile evinde yakalandı suçunu kabiul edip bildiği herkesi herşeyi de söyledi yakalanalı 2 buçuk ay olucak neredeyse acaba ne kadar ceza alır ?

  1. Anonim dedi ki:

   Kisacasi boku yemis kocaniz

   1. Derya dedi ki:

    Benim arkadaşım 3.5 gram eroin yakalati 7 aydır içerde ayrı paketlerde 15 tane zaten ayrı ayrı paketlerde aliniyo yararı ney hiç mahkeme olmadı ilk suçu marta mahkemesi

  2. Anonim dedi ki:

   Satıcı ozaman kocanız sizin kocanız gibilerin yüzünden bizim çocuklarımız mahvoluyor tuzağa düşürüyor kocanız gibi şahıslar inşallah ömür boyu ceza alır

  3. Anonim dedi ki:

   Gebersin ne düsüyon peşine

   1. Avukat dedi ki:

    Bu tip hukuki terminolojiden yoksun yorumları tasvip etmiyor ve tekrarı halinde yayımlamayacağımızı bildirmek istiyoruz.

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: