İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Uyuşturucu Maddeler İle Yakalanmanın Cezası Ne Kadar?

28.11.2020
6.840

Esrar, kokain ya da eroin kısaca uyuşturucu madde olarak tanımlanmaktadır. Kişiler kullanım amacıyla bu uyuşturucuları almak ya da herhangi bir sebeple uyuşturucu maddeyi üzerinde bulundurmayı kabul etmek uyuşturucu madde kullanma veya bulundurma suçundan yargılanmaya sebep olmaktadır. Eğer insanların üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı kişisel kullanım seviyesini aşıyorsa kişiler uyuşturucu madde ticareti suçundan yargılanmaktadır.

Kullanmak Amacıyla Uyuşturucu Madde Bulundurma Cezasının Şartları Nelerdir?

Kişilerin uyuşturucu maddeleri kullanması ya da bu maddelerin ticarini gerçekleştirmesi birbirinden farklı suçlardır ve kesinlikle birbirine karıştırılmaması gerekir. Kişinin üzerinde uyuşturucu bulunduğunda hangi suç ile itham edileceği belirli şartlar doğrultusunda belirlenir.

Kişinin kullanıcı olarak nitelendirilmesindeki ölçüt uyuşturucunun miktarıdır. Eğer kişinin üzerinde kişisel kullanım dozajını aşan seviyede uyuşturucu varsa bu kişi uyuşturucu ticareti yapan kişi olarak değerlendirilir.

Kişisel kullanımın miktarı ise birçok farklı etmene bağlıdır. Kişinin fiziksel ve ruhsal durumu, kullanılan maddenin niteliği, cinsi ve kalitesi kişisel kullanım miktarının belirlenmesinde etkili olur. Adli Tıp Kurumu tarafından esrar kullanımı her defasında 1-1,5 gram olmak üzere günde 3 defa olarak belirtilmektedir. Eğer kişiler üzerinde bir yıllık kullanım miktarından daha fazla bir uyuşturucu ile yakalanırsa kişinin uyuşturucu ticaretinde rol aldığı düşünülür.

Sanığın elinde bulunan uyuşturucunun miktarı yıllık tüketimi aşmıyor olsa dahi başka insanlar ile ticari ilişkiler içerisinde olup olmadığı araştırılır. Herhangi bir kişi uyuşturucunun bulunduğu kişiden uyuşturucu tedarik ettiğini söylerse bu durumda maddenin miktarına bakılmadan suç uyuşturucu madde ticareti suçu olarak nitelendirilir.

Yakalanan uyuşturucunun nerede tutulduğu da önemli bir kriterdir. Eğer insanlar kullanıcı ise evlerinde ya da işyerlerinde uyuşturucuyu tutarlar ve her istediklerinde ulaşırlar. Ancak uyuşturucu kaba tabirle zulada duruyorsa bu durumda uyuşturucunun ticaretinin yapıldığı düşünülür. Özellikle depo gibi alanlarda saklanan mallar her zaman ticaret ürünü olarak kabul edilecektir ve hemen soruşturma başlatılır.

Uyuşturucuların bulunduğundaki hali son önemli etmendir. Eğer madde küçük poşetlere ayrılmış bir şekilde bulunmuşsa ve her bir pakette yapılan ölçümlerde aynı gramajda uyuşturucu belirlenmişse bu durumda uyuşturucu ticareti suçu ortaya çıkmış olacaktır. Özellikle bulunduğu alanda hassas terazi ve poşetler varsa bu durumda kişiler uyuşturucu ticareti ile suçlanmaktadır.

Uyuşturucu Maddeler İle Yakalanmanın Cezası

Uyuşturucu Madde Bulundurma ve Kullanma Suçunun Cezası

Kullanmak amacıyla uyuşturucu maddeleri satın alın, kabul eden ya da herhangi bir şekilde bulunduran kişiler 2 yıl ile 5 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Uyuşturucu maddenin tespit edildiği alan kamuya açık ve toplu kullanım alanıysa cezada değişimler meydana gelecektir. Okul, hastane, kışla, eğitim ve spor tesisleri ya da ibadethanelerin sınırına 200 metre yakında insanlar uyuşturucu madde ile yakalanmışsa cezaları 1,5 kat artacaktır. Bu durumda alınacak olan hapis cezası 3 yıl ile 7,5 yıl arasında değişir.

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunda Etkin Pişmanlık Nedir?

Uyuşturucu madde kullanma suçunda etkin pişmanlık durumu söz konusu olabilir. Eğer kişiler uyuşturucu madde bulundurmaya başladıktan sonra yakalanmamasına rağmen resmi mercilere giderek uyuşturucu maddeleri teslim eder ve kendisine uyuşturucu veren kişileri ihbar ederse bu durumda herhangi bir ceza almaz. Ancak suçluların bulunması için bildiği tüm bilgileri paylaşması gerekecektir.

Kişiler üzerinde uyuşturucu madde bulunduruyorsa ve bu şekilde yakalanmışsa da etkin pişmanlık hakkında faydalanabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kişiler ceza alacaktır. Ancak alınan cezalar standart hapis cezasının çeyreği ile yarısı arasında değişen miktarlarda olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ruhi dedi ki:

    Ben 1 sene öncesinde esrar yakalattım ve denetim serbestliğe idrar verince tekrardan kullandığım için dosya kapandı ve bi daha yakalattıgım için kamu davası açıldı cezai bi durum olur mu kullanma suçunu işledim ve çok pişmanım kullanmama kararı aldım

  2. Kardelen dedi ki:

    Merhaba benim eşim 268 hap ve 15 paket Cihara ile evinde yakalandı suçunu kabiul edip bildiği herkesi herşeyi de söyledi yakalanalı 2 buçuk ay olucak neredeyse acaba ne kadar ceza alır ?

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: