Ankesörlü ardışık arama ile fetö üyeliği tespiti - İzmir Avukat

FETÖ/PDY yargılamaları usulleri, deliller ve avukat seçimleri hakkında genel bilgileri daha önce paylaşmıştık. Göz atmak için: https://www.safsoz.av.tr/izmirde-feto-davalarina-bakan-avukatlar/

Yine kısa süre önce HAMYO sınav usulsüzlüğü konulu yargılama hakkında da kısıtlılık kararına riayet etmek suretiyle (halihazırda yargılamanın sürüyor olması sebebiyle) kabaca bilgiler sunduk: https://www.safsoz.av.tr/hamyo-sinavi-aday-numarasi-ile-feto-uyeligi-tespiti-izmir-avukat/

Geldiğimiz aşamada ise FETÖ operasyonlarının devam ettiğini, operasyonların özellikle TSK içine sızdığı iddia edilen kişilere karşı yürütüldüğü, bu kişilerin tespiti için kullanılan en yaygın delilin ise ankesörlü / kontörlü sabit hatlar üzerinden yapılan aramalar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Son günlerde tarafımıza yöneltilen soruların başında geldiği için ankesör konusunu ele almaya çalışacağız.

ankesörlü ardışık arama

Öncelikle ankesörlü aranma delilinin çıkış noktasına göz atalım. İddiaya göre FETÖ/PDY terör örgütü hükümet ile MİT krizini yaşadıktan sonra özelikle TSK’da ve Emniyette görev yapan, özel olarak yetiştirilen ve görevlendirilen örgüt mensuplarının deşifre olmasını engellemek amacıyla doğrudan doğruya iletişim kurmayı bırakmış. Yani özellikle TSK bünyesinde yer alan örgüt mensuplarının bağlı olduğu imamlar, bu kişilerle temaslarını ankesörlü ya da kontörlü sabit hatlar vasıtasıyla; kimliklerini gizlemek suretiyle kurmaya başlamışlar. Bu durum özellikle 2012-2-14 yılları arasında yaşanmış. İmamlar bir ankesörlü / kontörlü hatlı telefondan kendisine bağlı örgüt mensuplarını (her bir imama bağlı örgüt mensubu sayısı 1 olabileceği gibi 10 da olabiliyor.) teker teker arayarak bir sonraki toplantı gün ve saatlerini bildirmişler.

Etkin pişmanlıktan yararlanan örgüt itirafçılarının bu anlatımları karşısında Emniyet güçleri, Türkiye genelindeki tüm ankesörlü / kontörlü sabit hatların geçmişe yönelik arama kayıtlarını incelemeye aldı. Bu telefonlardan TSK mensubu kişilerin aramalarına ulaştı ve operasyonlar başladı. Bu araştırmalar neticesinde iki tür arama kaydına rastlandığını söyleyebiliriz.

1- Ankesörlü / kontörlü sabit hat üzerinden tekil aramalar

Bu tip aramalarda ankesörlü / kontörlü hattan arayan kişinin sadece bir kişiyi aradığı gözlenmekte. Yani görülen tek şey, şüphelinin herhangi bir tarihte herhangi bir sabit numaradan aranmasından ibaret. Bu tip tekil aramaların sayısı az ise ve şüpheli hakkında başkaca delil bulunamazsa soruşturmalar genelde takipsizlikle sonuçlanıyor. Başka yan delillerle desteklenmesi halinde ise mahkumiyet kararı verilebiliyor. Ölçüt tabii ki yine yargılamayı yürüten Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin vicdanı kanaati. Bu kanaati oluşturan ise yargılanan kişinin bizzat kendisi ve dolayısıyla avukatı. Dolayısıyla “birkaç aramadan bir şey çıkmaz” yaklaşımı ile görmezden gelinmemesi gereken bir delil türü olduğunu söylemek zorundayız.

2- Ankesörlü / kontörlü sabit hat üzerinden  ardışık aramalar

Bu tip aramalara ise ankesörlü / kontörlü hattan arayan kişinin sadece bir kişiyi aramadığı, ardı ardına birden fazla TSK mensubunu aradığı görülmekte. Yani iddiaya göre ilgili imam sabit hattın başına geçiyor, kendisine bağlı örgüt mensuplarını teker teker arıyor. Aramalar arasında çok kısa süreler olması sebebiyle aramaların aynı kişi tarafından yapıldığı iddiası mevcut. Tekil aramalara göre delil değeri çok daha yüksek olan bu tür ardışık aramalarda, aranan kişiler arasında geçmişte başka iddialar ile FETÖ/PDY üyeliğinden ya da iltisakından işlem yapılmışsa, daha da kötüsü o kişilerden biri ya da birkaçı etkin pişmanlık kapsamında suçlamaları kabul etmişse; oldukça vahim durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ne Öneriyoruz? Böyle bir arama kaydı çıktıysa her şey bitmiş midir?

Öncelikle ankesörlü / kontörlü sabit hatlardan yapılan aramalar neticesinde açılan soruşturmaları ciddiye almanızı öneriyoruz. Zira aranma sayısı çok değilse çoğu zaman kişiler tutuksuz yargılanıyor. Bununla birlikte tutuksuz yargılanan şahısların direkt olarak hükümle birlikte tutuklanmaları da az görülen bir durum değil. Sadece ilimiz İzmir genelinde 2019 başından 2020 yılı ortalarına kadar yüzlerce kişinin bu aramalar neticesinde mahkumiyetine karar verildiğini gözden kaçırmamalı.

Aramaları hatırlamıyorum, kim tarafından neden arandığımı bilmiyorum / bilmek zorunda değilim yaklaşımın da yargılanan kişiye fayda sağlamadığını hatırlatmalıyız. Dolayısıyla bu tür yargılamalarda rasyonel davranmanızı, FETÖ / PDY terör örgütü üyeliği iddiasıyla belirlenen delilleri dikkate almanızı, aleyhe delilleri çürütmenin yollarını bulmanızı ve lehe delilleri bizzat Mahkemeye sunmanızı öneririz. Mahkemelerin soyut söylemlere itibar etmediğini, her iddianızın (lehinize delil niteliği de taşısa) bir somut delile dayanması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca FETÖ / PDY yargılamaları hakkında yeterli tecrübesi olmayan kişilerin “bir şey olmaz, bir şey çıkmaz” türünden telkinlerini dikkate almamanızı, işin ciddiyetinde olmanızı ve bu konularda uzman avukatlardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Av. Ramazan Sertan Safsöz

 

Yorumlar

Avukat 12.07.2024

Bu soruyu defalarca yanıtladık ancak bir kez daha yanıtlayalım. Terör örgütü üyeliği suçunun infazı 3/4 koşullu salıverilme, 1 yıl denetim şeklindedir. Yani toplam 25 ay cezanızın 3/4 kısmının 12 ay eksiği kapalı ceza evinde yatarınız olacaktır. (Yaklaşık 6-6,5 ay)

Mehmet 25.06.2024

Fetoden 2 yıl 1 ay aldım kaç ay yatarım?

yunus 28.06.2022

eski askeri öğrenciyim ne kamuda çalıştım bugüne kadar nede devletle işim oldu kendi kendimizi ardışığa düşürmüşüz canımız çıktı ispat edene kadar. sağolun varolun avukatım hep yanımızda oldunuz saygılar yunus

sinan 29.05.2022

ç9ok illet bir durum sizden on yıl on beş yıl önce yapılmış aramaların hesabını soruyorlar biz şanstan arayan hattın hts kayıtlarında telefonu bizimde aradığımız ortaya çıktıda kurtulduk ramazan bey sağolsun ama buna rağmen dosya istinafta..

sinan 29.05.2022

ha birde şu var beraat ettik ama kuvvet ihraç verdi şimdide onla uğraşıyoruz allah hepimize sabır versin en başta avukatımıza

dikkat 23.01.2022

siz siz olun sakın olayı küçümsemeyin mutlaka en iyi avukattan destek alın aksi takdirde hüsran

Anonim 2.06.2021

Bende ardışık aranmaktan suçlamıyorum yargılamam devam ediyor işin garibi su askeri okula başlamadan önce 2 adet aranmam var iddianemede tekil yaziyor mahkeme ardışık diyor arayan belli arkadaşım olur hakkında işlem yok benle arandığı iddia edilen kişiler sivil arkadaşımın kuzeni ve sevgilisi gelelim yargilamaya ben bunun örgütsel bir arama olmadığını arayan kişinin arkadaşim olduğunu anlatmama rağmen mahkeme tanigimi dinleme zahmetinde bile bulunmadı ilk celsede sonra kendi imkanimla mahkemeye getirdim arayan kişiyi lakin verdigi ifadeye savcı itibar etmedi ve ceza istedi Hak huhuk adalet denen bişey kalmamış direk olarak yargısız infaz yapıyorlar malesef

düz vatandaş 1.05.2021

bu iş çok büyüdü polisleride kapsayacak artık önce polislere askeri kırdırdılar şimdi jandarmaya polisi kırdıracaklar hayırlı olsun

tsk 12.02.2021

Ne derseniz deyin imamdı öğretmendi şuydu buydu derken ihale tskya kaldı. ankesör belası bir an önce biter umarım.

Doğan 9.01.2021

Bende ankesörlü telefon aranmasından idari izne alındım.30 nisan da adına açılmış he uz sorgulama dosyası var dava büyük ihtimalle açılacak bu olaylara da cok uzagim allah şükür hic mahkemelik işimiz olmadi su zamana kadar ama suan hic alakam olmamasına rağmen böyle ağır ve kotu bir şeyle suçlanmak zoruma gidiyor.Nasil bir yol izlemem gerekiyor.diger arkadaşların dosyalarından anladığım kadarıyla benim sadece 1 aranmam var ve 57 saniye konuşma var 22.09.2013 pazar günü saat 16:10 gibi ve bu arama mersinden yapılıyor bizde mersindeyiz büyük ihtimal çarşı iznine çıkan askerler aramıştır.ama bunu nasıl kanıtlayacağım insan suçsuzluğunu nasil kanıtlar ki yapmadığı şeyi bulaşmadık pisliği nasil kanıtlar ki bu arada diğer feto emarelerinin hic biri yok ne dersane ve zaman gazetesi ne bylock netoplantilara katılma hic ama hiç bir delil yok bu konuda yardımı olacaklara ihtiyacım var şimdiden teşekkürler iyi calismalar kolay gelsin.

doğru avukatın önemi 29.12.2020

Ankesör konusu çok ince çalışma gerektiriyor. Avukat beyin de aktardığı gibi aramayı hatırlayamazsanız ceza alıyorsunuz hele arama ardışıksa hiç kaçarı yok. Doğru avukatla çalışmaya özen gösterin alt tarafı 3-5 arama ne çıkar bundan derseniz hayatınız kararır.

Türkiyem 20.12.2020

Allah sizinde müvekkillerinizin de yardımcısı olsun avukat bey çok zor işler

ardışık önemli 5.12.2020

avukat bey daha iyi bilir ama aramanın ardışık olup olmadığı önemli eğer sadece bir aramaysa ve tekilse sorun olmayacaktır ardışık varsa sıkıntı

mağdur 15.11.2020

çok askerin canını yaktı bu konu yakmaya da devam ediyor. ramazan beyin de ısrarla belirttiği üzere hatırlamıyorum hatırlamak zorunda değilim şeklinde savunmalar itibar görmüyor mahkumiyete yol açıyor. konuyu ciddiyetle ele almakta yarar var.

Nurlen 8.10.2020

Elinizde ankesörlü aramadan beraat kararı var mı Ramazan bey? Varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Harun Üstteğmen 30.06.2020

Çok değerli bilgiler. Teşekkürler Ramazan Bey.