İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

İzmir’in en iyi ağır ceza avukatı kavramı

24.08.2019
8.751

Müvekkillerimizden sık sık işittiğimiz bir arayışın adı bu. “İzmir’in en iyi ağır ceza avukatı” ile çalışmak istiyoruz diyorlar. Hatta cümle bazen daha da uzuyor, para hiç sorun değil, en iyi olsun… Peki var mı böyle bir şey? Bu kavramın içini ne tür argümanlarla doldurabiliriz? Etik değerler açısından bir takım sorulara yanıt vermemiz gerekiyor.

İzmir Ceza Avukatı

Başlıklar

1- İzmir’in en iyi ağır ceza avukatı kimdir?

 

 • Ceza hukukunun genel ilkelerine hakim, yargılama ve usul hakkında tecrübeli, sözlü savunma konusunda vasat olmayan ve duruşmasına hazırlanarak giren her avukat, en iyi avukattır. Zira ceza hukukunda davanın taraflarından biri bizzat kamunun kendisidir. Yani müşteki adına davayı açan Cumhuriyet Başsavcısıdır. Dolayısıyla özel hukukta olduğu gibi tarafların ileri sürdüğü delillerden ibaret bir yargılama söz konusu olamaz. Bu da tarafların avukatlarının (ceza yargılamalarındaki sıfatıyla mudafilerinin) yapabileceklerinin kısıtlı ve sınırlı olduğu anlamına gelmektedir. Yani bazen avukat yapılacak her şeyi yapsa dahi dava sonucunda müvekkili ceza alabilir ya da tersi durumda, avukat müşteki müvekkili adına her şeyi yapmasına rağmen sanık beraat edebilir. Aksini vaat etmek dahi ceza yargılamalarına ilişkin tecrübesizlikten kaynaklanacaktır. Avukat ararken kesinlikle bu hususlar göze alınmalıdır.

2- Ceza avukatları için adamı ipten alan avukat deyimi yalan mı?

 

 • Böyle bir halk tabiri elbette gerçeği yansıtmamaktadır. Mevcut delil durumu sanık lehine aklanmayı gerektiriyorsa, bu delilleri sunan avukatın kimliği durumu değiştirmeyecektir. Zira avukatın yapabileceği tek şey delilleri sunmak ve takdiri Mahkemeye bırakmaktır. Özel hukuktan farklı olarak ceza yargılamalarının usul kanunu gereği çoğu zaman delillerin nasıl sunulduğu da önem arz etmemektedir. İster celse arasında ister duruşmada sunulsun, avukatın yapması gereken tek şey delilleri sunmaktır. Fazlasına dair bir yöntem, en azından bizim hukukumuzda yoktur.

3- Duruşmada ateşli savunmalar yapmak iyi avukatlığa mı delalet eder? Ceza avukatı savunması nasıl olmalıdır?

 

 • Bu konu da en yanlış bilinen hususların başında geliyor. Türkiye’de yargılamalarda Amerikan filmlerinde görünenden farklı olarak “jüri” denen kamu vicdanı yer almaz. Amerika’da kamu vicdanını temsil eden ve hukukçu olmayan kişilerden oluşan jüri, ateşli savunmalardan ve hitabetten etkilenmeye açık olduğu için Amerikan avukatları doğrudan doğruya jüriye yönelik sözlü savunmalar yaparlar. Halbuki bizim hukuk sistemimizde tek karar merci hakim ya da hakimler heyetidir. Hukukçulardan oluşan ve günde 20 tane duruşmaya giren bu hakimlerin avukatın sözlü savunmasından etkilenmesi ve kanaat değiştirmesi pek tabii mümkün değildir. Uzun savunmalardan hoşlandıkları dahi söylenemez; daha çok yazılı savunma sunulmasını isterler.

4- Buna rağmen ağır ceza avukatları duruşmalarda neden uzun ve sözlü savunma yapmaya çalışıyor?

 

 • Cevap basit, müvekkillerinin bunu görmek istemesi. Ne yazık ki hukuk sistemimizin gerçeklerine rağmen insanlarımız dosyaya sunulan yazılı savunmaları ve delilleri bilmediklerinden, ceza avukatlarını sadece duruşmadaki performanslarına göre değerlendirmekteler. Bu da avukatları müvekkiline asıl faydayı sağlayacak yazılı savunmadan alıkoyup enerjilerini büyük oranda sözlü savunmaya ayırmaya yönlendiriyor. Bu işin sonunda yargılanan şahıs her ne kadar avukatının varlığından ve yaptıklarından tatmin olsa da, mevcut durumunda bir değişiklik olmamasının sorumluluğunu Mahkemeye bırakıyor ve avukat da işini doğru yapmış kişi olarak yoluna devam ediyor. Halbuki bu durumdan en zararlı çıkan bizzat müvekkil.

5- Peki ne öneriyoruz? Sözlü savunmanın hiç mi önemi yok? İyi bir ağır ceza avukatı nasıl olur?

 

 • Sözlü savunmanın hiç rolü yok demek de yanlış olacaktır. Zira bazen yazılı savunmanızda belirttiğiniz hususları sözlü savunma ile açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte yazılı savunma sunulmayan, sadece sözlü savunma yapılan dosyalarda; duruşmada kullanılan cümlelerin pek azı tutanağa geçeceğinden; dosya üst mahkeme incelemesi için gittiğinde dosyayı inceleyen yeni heyet yapılan savunmaların büyük çoğunu göremeyecektir. Yani özetle, ceza yargılamalarında yazılı savunma elzemdir.
 • Avukat tıpkı öğretmenler gibi, duruşma günü geldiğinde dersini çalışarak gitmelidir. Duruşmalarda sürpriz durumlarla karşılaşıldığında “yazılı beyanda bulunalım” tepkisi her ne kadar durumu kurtarsa da, yargılamanın gereksiz uzamasına ve bu sebepten mağduriyetlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 •  Özellikle tutuklu yargılamalarda, avukatın tek amacı tahliye olmamalı; sanığın tahliyesi neticesinde yargılama bitmiş gibi bir tutum sergilenmemelidir. Uygulamada birçok ceza avukatı yargılamayı tahliyeye kadar bizzat yürütüp tahliye sonrası duruşmaları yanında çalışan ve daha az tecrübeli avukatlara bırakmaktadır. Yaratılan algının aksine, tahliye hükümden bağımsız olan tutukluluk tedbirinin kaldırılmasından ibarettir. Halbuki tutuksuz yargılanıp onlarca yıl hüküm yiyen çok sayıda kişinin varlığına şahidiz. Dolayısıyla tahliye odaklı yaklaşımlardan uzak durulmalıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, en iyi ceza avukatı diye bir terim yoktur, iyi ceza avukatı vardır. İyi avukat da tanımlamasını yaptığımız bilgi ve tecrübeye sahip avukattır. Bu durum sadece ilimiz İzmir için değil; Türkiye genelinde geçerlidir. Dolayısıyla avukat seçiminizi yaparken bu kriterlere dikkat etmeniz hayati önem arz etmektedir.

Av. Ramazan Sertan SAFSÖZ

Ziyaretçi Yorumları - 33 Yorum
 1. Anonim dedi ki:

  Selam

 2. Anonim dedi ki:

  valla bana sorarsanız avukat mavkat boş kendiniz araştırarak her şeyin üstesinden gelebilirsiniz

 3. hayriye dedi ki:

  müthişsiniz avukat bey allah size uzun ömür gani gani kazanç versin

 4. erdoğan dedi ki:

  Ramazan Bey merhaba. dolandırıcılık davalarına da bakıyor musunuz? Haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz, dönüş yaparsanız sevinirim.

 5. izmir dedi ki:

  izmir için konuşuyorum allah düşürmesin mahkemeye çok sıkıntılı durumlar avukatınızı iyi seçin haklıyken haksız duruma düşmeyin

 6. bozok dedi ki:

  parası olana çok iyi avukat ama fiyatta hiç indirime gitmiyor garibanın yüzü gülmüyor 🙁

  1. bedel 35 dedi ki:

   bozok:))) herşeyin bir bedeli vardır

 7. acil durum dedi ki:

  Avukat bey sizden randevu almak istiyorum kesinlikle uzman ve tecrübeli işinin ehli bir ceza avukatına ihtiyacım var tanıdığım herkes sizi tavsiye etti. Haftasonları görüşme imkanımız var mı? Şu an telefonum bozuk olduğu için buradan yazmak zorunda kaldım. Kısa sürede dönüş yaparsanız sevinirim.

  1. Avukat dedi ki:

   Hafta sonları ne yazık ki sokağa çıkma yasağı nedeniyle ofis görüşmesi yapamamaktayız. Hafta içi iletişime geçmeniz halinde en erken tarihe randevu verebiliriz. İyi günler.

 8. ASIL OLAN AVUKAT DEĞİL SİZSİNİZ dedi ki:

  Avukat ne anlatırsa anlatsın hakim suçun işlendiğine kanaat getirirse cezayı yapıştırıyor. Bu yüzden avukattan ziyade kendinize çeki düzen verin derim ben bir avukatın tek başına durumu değiştirebildiğini hiç görmedim.

  1. tutuksuz dedi ki:

   dünyanın en yanlış bakış açısı bu. eminim dışarıdan yargılanıyorsun o yüzden böyle konuşuyorsun. allah göstermesin ama cezayla birlikte tutukluluk çıkarsa o zaman anlarsın avukatın değerini yana yana avukat ararsın. bir daha düşün derim işini şansa bırakma.

  2. kaleli dedi ki:

   bende bu konuda bir şey söylemek istiyorum kesinlikle yanılıyorsunuz. avukat adamı rezilde eder vezirde eder belliki tecrübe etmemişsin bunu inşallah ALLAH YAŞATMAZ AMA BÜYÜK KONUŞMAMANI ÖNERİRİM

 9. bektaş dedi ki:

  Güzel kardeşim nice davamıza girdin çıktın. hep böyle ol hiç değişme arkamız sağlam olsun öpüyorum

 10. veli çimentepe dedi ki:

  çok seviliyorsun ramazan abi saygılar selamlar veli

 11. Azat dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş avukat bey. Boş beleş sallayıp ortalıkta İzmirin en iyi ceza avukatı diye dolananlara ders niteliğinde olmuş tebrik ederim.

 12. Mustafa dedi ki:

  Hadisi Şerifte ifade edilişinden yola çıkarak en iyi ağır ceza avukatı işini en iyi yapandır. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk de aynı anlayıştan esinlenerek en milliyetçi insan, işini en iyi yapan insan demiştir. Yani burada anlattıklarınıza harfiyen katılıyorum İzmir ya da başka bir yer fark etmez, iyi avukat çok konuşan avukat değildir çok çalışan avukattır. Bunun anlaşılması tüm soru işaretlerini giderir. Saygılar.

 13. Işık dedi ki:

  Çok iyi bir yazı olmuş resmen duygularım tercümanısınız iyi bir ceza avukatı atıp tutmaktan ibaret değildir dosyaya çalışmak gerekir. Saygılar sevgiler.

 14. aslıhan dedi ki:

  sizi çok beğeniyorum yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum teşekkürler.

 15. aydın dedi ki:

  Ramazan bey için açık ara farkla izmirdeki en iyi ağır ceza avukatı diyebilirim bugüne kadar hiç güvenimizi boşa çıkarmadı bundan sonrada çıkarmaz umarım allah yolunu açık etsin başarılarının devamını dilerim.

 16. açık sözlü dedi ki:

  Yaptığınız işe verdiğiniz hizmete hiç sözüm yok çok iyi bir ceza avukatı olduğunuzdan şüphemde yok ancak ücretleriniz piyasaya göre yüksek ramazan bey bunu bi düşünün derim.

  1. halil öztürker dedi ki:

   Ramazan bey hem sanık hem müşteki olduğumuz bir çok davaya baktı ve yorumunuza katılmıyorum yapılan işlere göre normal fiyatlar yani sonuçta bir ağır ceza avukatı tutuyorsunuz davamla ilgilensin istiyorsunuz hayatınızı emanet ediyorsunuz ona göre bedeli olacak elbet

   1. açık sözlü dedi ki:

    o zaman adamına göre fiyat çekiliyor ne diyim:)

    1. halil öztürker dedi ki:

     adamına göre değilde muhtemelen davanın tipine ve davaya harcanacak mesaiye göredir sonuçta her ceza davası aynı nitelikte değil bunun uyuşturucusu var cinayeti var dolandırıcılığı var hepsinin ayrı avukatlık hizmeti var. yinede bu konuda ramazan beyin yorum yapması daha doğru olur ben sadece fikrimi belirttim tartışma istemiyorum iyi akşamlar.

     1. Lütfü dedi ki:

      Ramazan abiye laf yok başımızın tacıdır o 😀 saygılar selamlar

 17. Nejat K. dedi ki:

  Ceza davaları bana göre bir avukatın en etkin olduğu hatta performansını en iyi gösterebildiği davalardır. Ramazan bey bu işin en iyilerinden kesinlikle tavsiye ederim gözünüz arkada kalmaz.

 18. Akademisyen dedi ki:

  Tek kelime ile harika bir makale. Modern ceza hukukunu ve savunma tekniklerini benimseyişiniz takdire şayan. Meslek hayatınız boyunca güncel ve dinamik kalmaya devam etmenizi diliyorum. İyi çalışmalar.

 19. kaan baydemir dedi ki:

  Ceza avukatlığı teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bir alan. Ramazan Bey bu konuda kesinlikle İzmir’in en iyilerinden. Duruşmalardaki tavrı ve soğukkanlılığı muhteşem. Konulara hakimiyetini daha ilk görüşmeden anlıyorsunuz. Enerjisine dinamizmine hayran kalmamak elde değil. Umarım bu özelliklerinizi hiç yitirmezsiniz meslek hayatınızda başarılar.

 20. Beraat ettim dedi ki:

  Yazınıza katılsam da ben sizin sözlü savunmanızı da çok beğeniyorum Ramazan hocam. Muhtemelen siz konuya odaklandığınız için fark etmiyorsunuz ama özellikle ağır ceza davalarında savunma yaparken heyecanınız ve tutkunuz tüm salonu size odaklanmaya mecbur kılıyor. Bizim duruşmada tüm gün uyuklayan duruşma savcısının dahi sizin savunmanızı dinlemek zorunda kaldığını hatırlıyorum çok nefes kesici anlardı

 21. gizli dedi ki:

  size çok şey borçluyuz ramazan bey ne kadar söylesek az.. aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim enerjiniz ve heyecanınız hiç bitmez umarım.

 22. çok davam var dedi ki:

  sözlü savunma konusunda haklısınız bu konuda bizde geçmişte hataya düştük avukatı sadece duruşmada söylediği sözlere göre değerlendirdik ve sonuç fiyasko oldu. artık birlikte çalıştığımız avukatlarımıza ilk olarak dosyaya ne sunacağını soruyoruz ve gerekirse sunulacak dilekçeleri birlikte hazırlıyoruz ki en sağlıklı yöntemde bu oluyor.

 23. Tecrübeli dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum. Duruşmada göz boyayıp atıp tutan ancak dosyaya tek bir dilekçe sunmayan avukatlara kanmamanızı öneriyorum.

 24. Sinem dedi ki:

  Ramazan bey yazınız için teşekkürler. Yeni infaz düzenlemesi hakkında da bilgi verirseniz seviniriz. kardeşim yağma suçundan 7 yıl 8 ay ceza aldı ve 1.5 yıldır içerde. Dosyası şu an yargıtayda. Yasadan yararlanır mı? Çıkması gerekmez miydi? Şimdiden teşekkürler.

 25. Bertan dedi ki:

  Sizden iyisi varmı Ramazan Bey:)

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: