İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Boşanma Davası Sırasında Tedbiren (Geçici) Velayet

08.04.2020
9.294

Boşanma durumu yaşayan birçok insan, boşanma davası sırasında tedbiren (geçici) velayet hakkının hangi tarafta olacağı konusunu merak eder. Bu durum birçok farklı değişkene bağlıdır. Sadece şartların sağlanmış olması gerekmez, hakimin takdir yetkisine de ihtiyaç duyulur. Bu yüzden; geçici velayetin ne olduğunu, almak için hangi şartların sağlanıyor olması gerektiğini, kararın nasıl verileceğini, hangi mahkemelerde bu kararların verileceği, sonuçlanma süresinin ne olduğunu, geçici velayet alındıktan sonra neler olacağı gibi konuların bilinmesi gerekir.

Başlıklar

Boşanma Davası Sırasında Tedbir Amaçlı (Geçici) Velayet Nedir?

Boşanma davaları, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları olarak iki kısma ayrılır. Anlaşmalı kısımda genellikle mahkeme ve karar aşamaları kısa sürede sonuç verir. Ancak çekişmeli boşanma davalarında bu durum geçerli değildir ve bir süre zaman geçer. Bahsi geçen zaman içerisinde ise eğer bir çocuk veya çocuklar varsa, velayetin mahkeme süresinde kimde kalacağına karar verilmesi gerekir. Bu duruma, geçici veya tedbir amaçlı velayet adı verilir.

Geçici Velayetin Alınması İçin Hangi Şartlar Sağlanmalıdır?

Geçici yani tedbir amaçlı velayetin alınması için farklı şartların bir arada var olması gerekir. Bu gereklerin eksikliği durumunda ortaya çıkacak sonuç, tamamen hakimin takdir yetkisine bağlı olarak ortaya çıkar.

Bu gerekler:

 1. Çocuğun kendi çıkarlarını gözetemez yaşta olması gerekir.
 2. Eğer gerçekleşecek olan boşanma bir tarafın olumsuz tutumuna bağlı ise, velayet almak isteyen taraf karşı tarafın olumsuz tutumlarını karşılamalıdır.
 3. Geçici velayeti almak isteyen taraf, çocuğun çıkarlarını koruyacak durumda olmalı ve çocuğu korumalıdır.
 4. Tedbir amaçlı velayeti isteyen taraf, çocuğun bakımı için gerekli imkanları sağlamalıdır.
 5. Belirtilen şartları sağlayan taraf velayeti istiyor olmalıdır.

Bu gibi durumların sağlanması gerekir.

Bu şartların bir arada bulunması gerekir. Her iki tarafın da ne ölçüde uygun olduğu belirlenip, bu duruma göre geçici velayet bir tarafa verilir.

Geçici Velayet Kararı Nasıl Verilir?

Geçici velayetin kimde kalacağı konusunda bazı şartlar mevcuttur. Şartların yerine getiriliş usulü, tarafların velayet hakkını isteme durumu, çocuk üzerindeki etki gibi unsurlar dikkate alınır. Geniş anlamda yapılan araştırmalar sonucunda, çocuğun çıkarlarına en uygun düzeyde olan tarafa geçici olarak velayet hakkı verilir.

Geçici (Tedbir Amaçlı) Velayet Kararları Hangi Mahkemelerde Verilir?

Boşanma aşamasında bulunan ve boşanma davası sırasında tedbiren (geçici) velayet hakkının kime verileceğini merak eden bireyler, bu kararın hangi mahkemeler tarafından verileceğini de bilmelidir. Boşanma davaları Aile Mahkemeleri tarafından görülen davalardır. Eğer bulunulan bölgelerde Aile Mahkemesi yoksa da Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından görülür. Bu duruma bağlı olarak geçici velayet davaları da bu mahkemelerde, boşanma davası sırasında görülür.

Boşanma Davası Sırasında Geçici Velayetin Açıklanma Süresi Ne Kadardır?

Boşanma davalarında geçici velayetin açıklanma süresi genel olarak ilk duruşmadır. Çünkü parçalanan bir aile kurumu olmakla birlikte, çocuğun çıkarlarının gözetilerek ortada kalması engellenmelidir. Zarar veren bir taraf varsa, o taraftan uzaklaştırılarak güvenliğinin sağlanması gerekir. Bu yüzden en kısa sürede yeterli bilgilere ulaşılarak geçici velayet verilir.

Tedbir Amaçlı Velayet Alındıktan Sonra Neler Olur?

Bilinmesi gerekir ki, geçici velayet, diğer adıyla tedbir amaçlı velayet, kalıcı bir durum değildir ve mahkeme sonuçlanana kadar geçerlidir. Bu yüzden geçici velayet alındıktan sonra neler olacağı bilinmelidir.

Bunlar:

 1. Boşanma davası devam edene kadar velayeti alan taraf çocuğa bakar.
 2. Bu velayeti alan taraf, çocuğa en iyi şekilde yeteceğini kanıtlamalıdır.
 3. Boşanma davasının sonuçlanması beklenir.

Olacak durumlar başlıca bu şekilde ifade edilebilir.

Boşanma davasının seyrine, ortaya çıkabilecek yeni bilgilere ve hakimin takdir yetkisine bağlı olarak olacak durumlar değişebilir.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Nigar dedi ki:

  Merhaba ben azerbaycanliyim cocugum turk vatandawi. Bowanma arefesindeyiz gecici velayetle kendi ulkeme donebilirmiyim? Burda kalacak maddi imkanim yok

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: