İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

TK m. 21 uyarınca MERNİS adresine tebligat

04.08.2019
12.498

odeme emri ornegi

İcra takiplerinde alacağın kesinleşmesi için borçluya icra ya da ödeme emrinin tebliği zorunlu. Yani siz bir takip başlattığınızda; İcra Müdürlüğünce borca dair bilgilerin yer aldığı ve itiraz süreleri ile itiraz merciinin belirtildiği ödeme emri borçluya tebliğ edilip; borçlunun süresi içerisinde itiraz etmemesi halinde takip kesinleşir. Takip kesinleşmeden ise hiçbir haciz işlemini gerçekleştiremezsiniz. (İhtiyat-i haciz hariç, bu konuyu başka bir makalede işleyeceğiz.) Bu konunun yasal dayanağı İcra İflas Kanunu olup amacı ise borçlunun muhatabı olmadığı borçlarla karşı karşıya kalarak mağdur olmasını engellemektir.

Dolayısıyla icra ya da ödeme emrinin borçluya tebliğ edilmesi, devletin cebr-i icra gücüyle alacağın tahsili için en önemli hususlardan biri. Uygulamadaki en büyük problem ise borçlu adresinin tespit edilememesi ya da bilinen adrese gönderilen tebligatın iade dönmesi.

Konunun çözümü aslında devletin vatandaşlarının bilinen adreslerini kayıt altında tutma gayesiyle oluşturduğu MERNİS kayıtları. Bilinen adrese gönderilen tebligat eğer iade dönerse, bu kez MERNİS adresine tebliğ talep edilir. Kişi MERNİS adresinde de bulunamazsa, çözümü TK m. 21 uyarınca “kapıya yapıştırma” yoluyla tebligat göndermektir. Böylelikle ödeme ya da icra emri MERNİS adresinde bulunamayan borçlunun kapısına bilgi notu yapıştırılır ve tebligat ilgili mahallenin muhtarına bırakılır. Bu da kanunlar uyarınca istenen sürelerin başlamasını sağlar ve icra takibi kesinleşme hususunda sürüncemede kalmaktan kurtulur.

Bununla birlikte bazen kişilerin MERNİS adresi de olmayabiliyor. Bu konuyu da bir başka makalemizde inceleyeceğiz. Talep örneği aşağıdaki gibidir:

İZMİR 27 İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

Dosya No: 2019/23651 E.

Müdürlünüzün yukarıda esas numarası yazılı dosyasında borçlu Ahmet Hamdi TANPINAR’ya ödeme emri gönderilmiş olup tebligatın iade döndüğü tespit edilmiştir.

“Serkeş Mah. 6528 Sk. Dış Kapı No: 24, İç Kapı No: 1, Karşıyaka / İzmir” adresi borçlunun aynı zamanda MERNİS adresi olduğundan, belirtilen adrese TK m. 21/2 uyarınca yeniden ödeme emri gönderilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. 01.02.2019

Alacaklı Vekili
Av. Ramazan Sertan SAFSÖZ

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: