İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Mirası reddetmenin usulü ve koşulları

27.11.2019
12.563

reddi miras – mirası reddetme.

Başlıklar

Kimler Reddi Miras Yapamaz?

Reddi miras yapamayacak kişiler genellikle mirası saklayan ve miras payına zarar veren kişilerdir. Miras bırakan vefat eden kişinin, mirasından fazla borcu olması, bu durumda yasal mirasçıların borçlardan kurtulmak istemesi sebebiyle reddi miras davası açılabilmektedir. Dava sonucunda kimler reddi miras yapamaz, sorusunun yanıtına uygun bir şekilde, kişi reddi mirasa uygun olmayan bir harekette bulunmamışsa, reddi miras davası kabul edilir ve kişi, borçlardan da mülkten de reddedilir. Mirası reddetme hususunda tüm bilgileri ve miras reddinin çerçevesi, Medeni kanunun 605. Maddesinde belirlenmiştir. Yasal ve atanmış mirasçıların, miras davasının zaman aşımı süresini geçmemeleri halinde miras reddini gerçekleştirebildikleri bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişiler, bazı durumlarda hiç dava açmadan da miras reddi gerçekleştirmiş olabilmektedir.

Kimler Mirası Reddedemez?

Reddi miras davası açamayacak kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ret süresi dolmadan mirasın paylaşma işlerine karışan kişiler, miras reddini gerçekleştiremezler.
 • Mirasın paylaşmasında yönetim için söz sahibi olma konusunda yeterlilik sahibi olmayanlar mirası reddedemezler.
 • Vefat eden kişinin işlerinin yürütülmesi için gerekli olanın dışında işler yapan kişiler mirası reddedemezler. Bu kapsamda vefat eden kişinin vefatından önce ona zarar vermeye çalışanların, durumun kanıtlanması halinde mirası reddetme hakları bulunmamaktadır.
 • Miras malını gizleyen kişinin, mirastan kaynaklanan borcu reddetme hakkı yoktur. Bu kapsamda ölümün hemen ardından ölen kişiye ait mallarda eksilme görülmesinden sorumlu kişi, mirası ret hakkını kullanamaz.

Miras Reddinin Süresi

Reddi miras süresi, miras bırakan kişinin öldüğü tarihte, haciz veya kağıt yoluyla borçlardan haberdar olan kimsenin olmaması durumunda 3 ay olabilmektedir. Eğer mirasçı konumunda bulunan ev halkı, evde vefat eden kişinin bu kadar borcu olduğunu bilmiyorsa, mirası ret davasının süresi, kişinin vefat gününden itibaren 3 aydır. Mirası ret davasının yeri, ölen kişinin son ikamet bölgesinde bulunan Sulh Hukuk Mahkemeleridir. Bunun yanında eğer vefat eden kişinin mal varlığının yazılması gerekiyorsa, yazım işleminin uzun süreceği de göz önüne alınarak, mal sayımı ve yazım işlerinin bitmesinin ardından başlatılır. Eğer kişilerin borçlardan belirtilen 3 ay içinde haberdar olmadıkları kanıtlanırsa, mahkeme tarafından mirası ret için ek süre tanınabilmektedir.

Mirasçının Mirası Reddedemeden Ölmesi

Kendisine miras kalan kişinin mirası reddetme yoluna gitmesi, ancak davayı açamadan vefat etmesi durumunda, kişinin sahip olduğu mirası ret hakkı, kişinin birinci dereden vasilerine geçer. Mirasını alacak kişi, her durumda mirası ret hakkına sahiptir. Ancak bu şekilde miras davasına tabi olan kişi için ret süresi, asıl mirasçıların, bu şekilde miras davasına dahil olan kişiye durumu söylemeleri ile başlar. Bir ret sonucunda miras, o ana kadar mirasçı olmayan birine geçerse, yeni mirasçı için ret süresi, önceki mirasçı  tarafından mirasın reddedildiğinin öğrendiği andan itibaren başlar.

Miras Hukukuna Göre Mirasın Reddi Nasıl Yapılır?

Mirasın reddi, mirasçılar tarafından sulh mahkemesine yapılan yazılı veya sözlü beyan ile yapılır. Reddin kayıtsız ve şartsız olması esas tutulmaktadır. Burada mahkeme tarafından reddi miras tutanağı tutularak kişinin beyanı resmileştirilir. Tutanakla resmileştirme işini sulh mahkemesi hakimi yapar. Süresi içerisinde, doğru bir şekilde yapılmış mirası ret beyanı, miras davasının açıldığı yerin sulh mahkemesine, özel kütüğe yazılır ve ret davasında taraf olan mirasçı dilerse kendisine mirası reddettiğine dair yazılı bir belge verilir. Yasal süre içerisinde mirası reddetmeyen mirasçı, mirası kayıtsız şartsız kabul etmiş sayıldığından, gelen borçlarla da ilgilenmek zorundadır. Ret süresinin sona ermesinin ardından yapılacak reddi miras davası talepleri değerlendirmeye alınmaz.

 

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Anonim dedi ki:

  Ben babam sağ iken reddi miras yapabilirmiyim

 2. Coşkun ayar dedi ki:

  Borçlu ölmedn redi miras yapıla bilinirmi

 3. şerif ülker dedi ki:

  benim oglum 29 yaşında bekardı hiç evlenmedi 25 20 2022 tarihinde vefat etti 3 kardeşi var hepsi evli 3 de 18 yaş üzeri kardeşlerinin retdi miras yapması gerekirmi

 4. Anonim dedi ki:

  merhabalar benım hayırsıs bır çocugum var benı arar ne sorar ne ılgılenır reddı mıras yapmak ıstıyorum ne yapabılırım

 5. Zeliha dedi ki:

  Eşim babası ölünce reddi miras yapmış babasının ölümünden 7 yıl sonra babasına miras kaldığı ortaya çıktı bu durum da e
  Reddi miras iptali olur mu

  1. Yavuz akça dedi ki:

   Merhabalar aynı sorun bende var çozebildinizmi acaba

   1. Muazzez çamur dedi ki:

    Eşim vefat edeli 7 sene oldu devamlı icra geliyor ödeme gücümüz yok
    oğlum 18 yaşına gelince reddi miras yapabirmi

 6. Yasemin atmaca dedi ki:

  Eşim 30 sene önce öldü durmadan borç cıkıyor ödeyecek durumda değilim reddi miras yapabilirmiyim

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: