İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Müdahalenin meni (Fuzuli işgal) davası

26.09.2019
49.434

mudahalenin meni ve ecrimisil davası.

Fuzuli işgal davası açma yolları kendine ait taşınmazı kendi rızası ve izni olmadan bir başkası, özel veya tüzel kişi, tarafından işgal edilmiş olanların haklarını geri almak isteyenlerin izleyeceği yöntemdir.

Hak sahibi fuzuli şagil olarak da tabir edilen işgalciye dava açabiliyor. Ancak, kanundan dava konusu olabilecek taşınmazla ilgili olarak damlı yapı olması gerekliliği belirtilmiştir. İleride sahip olunan taşınmazlarla ilgili olarak karşılaşılabilecek her kötü durumdan var olan hakkın korunması ve hissedilen zararın karşılanması için hareket geçerken bu makaledeki bilgiler oldukça yararlı olacaktır.

Fuzuli işgal ne şekilde tanımlanır konusunda bilgi sahibi olmak yanlış bir dava sürecini başlatmayı engeller ve boşa kürek çektirmemeyi sağlar. Bir başka kişiye ait özel mülkiyetin, o kişinin rızası ve muvafakati olmaksızın başka bir kişi tarafında zapt edip, bu taşınmazı kullanan, elinde tutan ya da orada yaşayan gerçek veya tüzel kişiler kanun tarafından fuzulu şagi yani işgalci olarak tanımlanmıştır. Özellikle İzmir kırsalında çok görülen bir dava türüdür. Daha da detaylandırılacak olursak,

 • Bir kişi kiraladığı ya da boş gördüğü bir müstakil ev üzerinde, taşınma izni olmadan inşaat, tadilat gibi eylemler yapıyorsa,
 • Bir kişi, bir başkasına ait depoyu onun rızası ve izni olmadan habersiz bir şekilde kullanıyorsa,
 • Kiracı, ev sahibinin izni olmadan üçüncü kişilere evi veya evin bir kısmını kiraya veriyorsa,

Bu tarz durumlar, fuzuli işgal neye denir ve hak sahibi dava açarak taşınmazı üzerindeki hakkını koruyabilir.

Nerede Açılır

Fuzuli İşgal davası hangi mahkemede görülür sorusunun cevabı kanunda tek olacak şekilde belirtilmiştir.  Bu tarz problemleri konu alan davalar için yetkilendirilen mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleridir. Bunun yanı sıra davacı, taşınmazın bulunduğu yerdeki mahkemede davayı açmalıdır. Bu davanın avukat desteği ile yürütülmesinde yarar vardır.

İşgalin başladığı ya da taşınmazın işgal edildiği fark edildiği tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde başvuru yapmak gerekir. 1 yıl sonrasında başvuru hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca, yine aynı tarihlerden itibaren yaklaşık 2 ay içinde başvurmak hak sahibi için daha iyi olacaktır.

Fuzuli işgal davası nasıl açılır dendiğinden diğer davalar gibi doğru dilekçeyle doğru yere başvurmanın önemi yadsınamaz. Ayrıca, Fuzuli İşgal İhtarnamesi yollayarak da taşınmaz sahibi dava süreci öncesinde elini güçlendirebilir çünkü bu mahkemece iyi niyet göstergesi olarak algılanacaktır. İhtarnameyle ilgili önemli husus ise her bir fuzuli şagiye (işgalciye) ayrı ayrı gönderilmesi gerektiğidir. İhtarnamede, muhataplar ve taşınmazla ilgili bilgiler net bir şekilde belirtimelidir. Bu yüzden bir avukata danışmak yararlı olabilir.

Fuzuli İşgal Nedeniyle Tahliye

Fuzuli işgal sebebiyle tahliye davası açarak taşınmaz sahibi, kendine ait damlı yapının işgaline son verebilir.

 • Öncelikle, 6570 sayılı kanunda veya kira sözleşmesinde belirtilen koşullarda ilgili bir madde yoksa, kiralanmış yerin kiracı kişi tarafından bir üçüncü kişiye kiralanması veya tüm haklarını o üçüncü kişiye devretmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu tarz durumlara kanunen izin verilmemektedir. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yapılacak başvuru sonucu işgal eden kişiler tahliye edilir.
 • Eğer kiracı 6 aylık bir süre içerisinde kira ödemesi yapmadıysa taşınmazın bulunduğu yerdeki kaymakamlığı bir dilekçe yazarak taşınmazın boşaltılması sağlanabilir. 6 aylık süre geçtiyse idari tahliye seçeneği denenmek zorundadır.
 • İşgali ispat eden belgeler mutlaka kanıt olarak sunulmalıdır.

Haksız İşgal Tazminatı

Ecrimisil davası açan taşınmaz mal sahipleri, kendilerine ait malın yükümlülüklerini yerine getirmeyen, fuzuli işgal eden kişilerden tahliye sonrasında tazmnat talep edebilirler. Haksız işgal tazminatı davası sonucunda belirli bir kira tutarının işgal süre baz alınarak hesaplanıp işgalcı tarafından hak sahibine ödenmesidir. Bu davalar içinse Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak gerekir.

 

 

Ziyaretçi Yorumları - 15 Yorum
 1. Osman topal dedi ki:

  Bir sıteden alti ay önce bir daire satın aldım oto park yerimi site yönetimi bir başka daire sahibine vemiş şimdi ise o kişi kullanıyor tapu kayıtlarında ve vaziyet pilaninda benim gözüküyor yönetime bu yerin benim olduğunu söyledim halde yerimi vermekte imtina ediyor ne yapmam gerekir

 2. Mehmet Topaloğlu dedi ki:

  1974 yılında babam komşusuna nakit para ve tarlasına geçmesi için yol vermiş karşılığında şu an içinde 1974 yılında yaptırdığı eski koy evi ve 1995 yılında yaptırdığı zemin kat depo üst kat konut olan ve doğusunda büyükbaş damı olan arsayı satın almış ama mal sahibinin arsası kefil olduğu birisi yüzünden rehinli olduğu için tapu devri gerçekleşmemiş.babam satıcı dönemin muhtari ve 2 azasi ile 2 şahit imzası bulunan saman kağıda imzalı satış sozlesmemiz var ama maalesef noter tasdikli değil.1976 yılında babamın arsayı aldığı adam vefat ediyor ve 1999 a kadar bu arsa mirasçılar arasında bölünmuyor.1999 da mirasçılar mal paylaşımını yapıyor ve bu arsa babamın arsayı aldığı adamın 3 oğlundan birine geçiyor.arsanin anayola bakan cephesi 15 m.uzunlukta olmadığı için kanunen tapuyu alamıyor babam mal sahibinin arsasından parselasyon yaptırarak anayol cephesini 15 m.cikarmasi gerekiyor amamal sahibi kötü niyetli ve 2 ay önce müdahalenin meni davası açtı babama ve abime.dava dilekçesinde fuzuli şagillik tabiri okudum ve buradan araştırma yaptım.onun için yazdım.babam arsayı aldığı 1974 te ve 1995 yılındaki inşaatları yaparken zaten mevcut tapu sahibi olan mirasçı zaten evlerin inşaatından haberdardı çünkü zaten komşumuz olur kendisi.tapu benim inşaat yapamazsınız diye uyarıda bulunmadı o yıllarda.zaten babası 1976 da öldükten 23 yıl sonra mal paylaşımı yapıp tapuyu aldı ama aradan geçen 23 yılda da herhangi bir şekilde bize bu konuda sözlü ya da yazılı olarak kanuni yoldan iletişim kurmadı.yazınizda belirttiğiniz fuzuli sagilligin tespitinde sonra 1 yıl içinde dava açması gerektiği maddesi dikkatimi çekti.babam ve abim duruşmaya girdiklerinde bu maddeyi öne sürebilirler mi?

 3. Gülser dedi ki:

  Merhaba ben 2019 yılı nisan ayında 2 katlı müstakil evimi bir bayana satma kararı verdim bayan bana 5000lira kapora ödedi ve benden tadilat yaptıracağım diye anahtar istedi bende verdim ve hemen tapu işlemlerine basşladım ancak tapuda yanlış yazılan isimde dolayı hemen tapu veremedim mahkemede isim düzeltmek ıçin dava açtım ancak mahkemeden karar 4 yıl sonra çıktı buarada eve müşteri olan bayan tapu uzun sürdü diye eve talip olduktan bir kaç ay sonra evi almaktan vaz geçmiş kendisi yurtdışında olduğu için ve bendede iletişim kurabilecegim telefon ve adres olmadıgı için evi almaktan vaz geçtigini o anda ögrenemedim benden anahtarı alıp gittiğinde eve bir akrabasını oturtmuş budurumu ben mahkeme sonuçlanınca tapu vermek için evde oturan akrabasına telefonla bildirdiğimde ögredim şimdi evde oturan şahısları evden noterden ihtar çekmeme rağmen çıkaramıyorum ben eve tadilat yaptım ev benim diye beni mahkemeye vermiş mahkeme 2-3yıl sürer diyorlar ben evi hemen boşatması için ne yapabilirim çünkü ben 77 yasında bir insanım ömrüm vefa etmezse ne olur

 4. Umut yılmaz dedi ki:

  KİRACI KENDİ ÜZERİNE ELEKTRİK FATURASI ALMIS, VE İKAMETİMİ SİLDİRMİŞ VE FUZİLİ İŞGAL ETTİĞİ İÇİNDE SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK, NOTERDEN BOŞALTMASI İÇİN İFTAR ÇEKTİK SONUÇ 3 AY OLDU ADALET YOKMU. SONUÇ 6 BEKLİYECEN DENİLİYOR BÖYLE ADALETMİ OLUR

  1. Avukat dedi ki:

   Yanlış hukuki yollara başvurduğunuz için çok daha uzun süreler beklemek zorunda kalabilirsiniz. Tavsiyemiz, süreci bölgenizden bir avukatla takip etmeniz.

  2. Anonim dedi ki:

   Aynen bende de emlakci kira kontrat ta imzayaı atmiş kiraya vermiş eski kiracinin kardeşi oturyor dedi bana ben anlayınca biz kontrat yapdık dedi bende savciliga şikayet ettim adeleti bi senedir bekliyorum gelmiyor kiraci şikayet erdiniz diye kirayida vermiyor evide boşatmiyor ihtar icra derken icraya itiraz etti geçdi bir sene itiraz kaldirma dava açdim bekliyorum Adalet nerde daha gelmedi daha uğraşma devam Zor bundan sonra bende degişicem Adaleti başkalari beklesin artık .

 5. Ahmet dedi ki:

  Evi aldığım evi tahliye etmiyor kirada vermiyor bu durumda olupta dava acipta çıkarabilen varmi

  1. Anonim dedi ki:

   aynı durumdayım, hangi hukuki yollara başvurdunuz

 6. Anonim dedi ki:

  Cevap yok neden 3

 7. Özlem Ada dedi ki:

  Çok merak ettiğim bir konu var. Örneğin yeri aldık, içindekilerin de kira sözleşmesi bulunmuyor. Alır almaz ihtarı noter aracılığı ile gönderdik.. 30 gün içinde boşaltın dedik. Lakin tahliye söz konusu olmadı. Bu andan itibaren veya 6. ayın sonunda mahkemeye başvurulduğunda hemen icra yoluna gidilebilir mi? 6 aydır kira ödemeden oturuluyor neticede. Dava kabul edilir yargılama başlarsa bu esnada da icra yolu kullanılabilir mi?

 8. Ferruh Gökcebel dedi ki:

  Aralık ayında ev satın aldım içinde evi işgal eden birisi oturuyor.Eski ev sahibi ile ve benimle herhangi bir kontrati veya sözleşmesi mevcut degil,Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.Ne kadar zamanda evimi boşaltır.Her hangi bir tazminat talep edebilirmiyim.

  1. Merve dedi ki:

   Sizinle aynı durumdayım çözüm bulabildiniz mi

   1. Avukat dedi ki:

    Konuda anlatıldığı üzere müdahalenin meni davası açarak konuttan çıkarır, ecrimisil talep ederek zararınızı gidebilirsiniz.

  2. Mermerci bey dedi ki:

   Merhaba ayni durum bendede söz konusu şu nasil bir yil izluyirsunuz veya izlediniz işgakciniz çıktımı?

 9. Sercan topçu dedi ki:

  Ben 8 temmuzda ev kaldım eski ev sahibi en geç eylül başında evden çıkacağım dedi bu süre zarfında senin oturduğun evin kirasını karsiliyacam dedi ilk ay eksik olarak verdi elden ikinci ay param yok diye vermiyor evdende 10 ekimde çıkacağını söylüyor ne yapmaliyim

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: