İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları Nelerdir?

23.03.2020
2.986

Türk Ceza Kanunun’da düzenlenmiş olan ve uyuşturucu madde ticareti suçları nelerdir? gibi sorulara konu olan ve toplumdaki bütün bireyleri ilgilendiren birçok farklı suç vardır. Söz konusu olan bu suçlardan bazıları var ki bütün hareketler ve fiiller ayrı ayrı suç olarak tanımlanmış ve suçun mağdurunun toplumdaki her birey olması nedeni ile cezaları olabildiğince arttırılmaya çalışılmıştır.

Özelliklerinden bahsedilen bu suçlara verilebilecek en iyi örneklerden birisi de uyuşturucu madde ticareti suçu ve suçlarıdır. Uygulamada daha çok uyuşturucu kaçakçılığı suçu olarak adlandırılan bu suç tipinden birçok farklı ve değerlendirilmesi gereken nüanslar vardır.

Başlıklar

Genel Olarak Uyuşturucu Suçları

Uyuşturucu madde ticareti suçlarında birçok farklı suç tipi ile karşı karşıya kalabiliriz. Türk Ceza Kanunun madde 188’de de bu suçlar ek tek sayılmış ve unsurları da belirtilmiştir. Söz konusu olan bu suçlar;

 • İmal etme,
 • İthal etme,
 • İhraç etme,
 • Sevk ve nakletme,
 • Bulundurma,
 • Satma, satın alma, satışa arz etme,
 • Madde temin etme gibi suçlardır.

Bütün bu suçların hepsi kanunda açık bir şekilde bulunmakta ve madde 188/3’de tek tek belirtilmiştir. Söz konusu olan bu suç ile ilgili olarak meraklı olan insanlar veya bu konuda mahkûmiyet alan insanlar uyuşturucu madde ticareti suçu nelerdir? Şeklinde sorabiliyor. İşte Türk Ceza Kanunu madde 188’de belirtilen bu suç tiplerini işleyen kimse hakkında uygulanacak olan yaptırımlar oldukça sert ve açıktır.

Ticaret Suçu

Uyuşturucunun alım ve satımını yasaklayan ülke kanunlarının hepsinde bu konuda oldukça sert ve yüksek oranlı cezaların uygulandığı bilinen bir gerçektir. Bunun en büyük amacı caydırıcılığı arttırmaktır. Bizim ülkemizde de söz konusu olan bu suç tipine uygun fiilleri yapan kişiler hakkında hiç de azımsanmayacak derecede yaptırımlar öngörülmüştür.

Uygulamada daha çok uyuşturucu kaçakçılığı suçu olarak anılan bu suçun ismine direkt olarak uyuşturucu ticareti suçu dense de aslında bir seçimlik hareketli suç söz konusudur. Özellikle de madde 188/3’de yer alan fiillerin her biri kanunda ayrıca suç olarak düzenlenmese dahi bu suç için geçerli olan maddi unsurlar dahilindedir.

Nitelikli Haller

Uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olarak Türk Ceza Kanununda bulunan diğer birçok suç gibi bazı nitelikli haller düzenlenmiştir. Örneğin söz konusu olan bu suça aşağıdaki maddelerin konu olması dahilinde verilecek ve uygulanacak olan müeyyide yarı oranında arttırılacaktır. Bu maddeler;

 • eroin,
 • kokain,
 • morfin,
 • bazmorfin gibi

Maddelerin söz konusu olan bu suçta konu olması halinde verilecek cezada arttırıma gidiliyor. Arttırıma gidilmesinin en büyük nedeni de haksızlık içeriğinin daha fazla olmasıdır. Haksızlık içeriğinden kasıt, uyuşturucu kaçakçılığı suçunda kullanılan bu maddelerin vereceği zararın diğerlerinden kat be kat daha fazla olmasıdır.

Kullanımı Ve Ticareti Arasındaki Fark

Uyuşturucu madde bulundurmak suç olarak kanun maddesinde sayıldığı için söz konusu olan bu bulundurmanın kullanmak için mi yoksa ticareti için mi bulundurulduğunun iyi incelenmesi gerekiyor. Bunun için de çeşitli kriterler belirlenmiştir. Söz konusu olan bu kriterler arasında en önemlisi de kişinin yıl boyunca sadece kendisinin kullanacağı kadarını bulundurmasıdır. Bu da Adli Tıp raporlarında düzenlenen ve rapor haline getirilen ölçülere göre hazırlanıyor.

Suçun Cezası Nedir?

Uyuşturucu kaçakçılığı suçunun temel halinin alt sınırı 20 üst sınırı ise 30 yıldır. Yine bunun yanında da 20 000 güne kadar da adli para cezası olarak belirlenmiştir. Pek tabi söz konusu olan bu suçun nitelikli hallerinin her fıkra için farklı oranlarda arttırılması da söz konusudur.

Cezada İndirim Hükümleri

Uyuşturucu ile ilgili olarak resmi makamların haberi olmadan hem faillerin hem de maddeye konu olan uyuşturucunun yerini söyleyerek bunların ele geçirilmesini sağlayan kişi hakkında 192/1’de ceza verilmeyeceği kararlaştırılmıştır. Ancak resmi makamların haberi olduktan sonra etkin pişmanlık olursa da cezanın dörtte birinden yarısına kadar indirim söz konusu olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: