İsmet Kaptan Mah. Sezer Doğan Sk. No: 4, MAB İş Hanı (Hilton Yanı) K: 2, D: 201 Çankaya - Konak / İzmir
tr

Banka veya kredi kurumlarının kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık davaları

25.07.2023
239

Makalemize başlamadan önce, TCK m. 157’de yer alan dolandırıcılık suçlarının ve TCK m. 158’de yer alan nitelikli hallerinin bir bütün halde işlendiği makalemize göz atmanızı öneririz. Bugün ise suçun nitelikli hallerinden hukuk sistemimizin en sık konusu olan TCK m. 158/1-f’de düzenlenen “banka ve kredi kurumlarının kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık” suçunu ele alacağız.

Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle gerçekleştirilen nitelikli dolandırıcılık, teknolojinin hızla gelişmesi ve dijitalleşmeyle birlikte giderek yaygınlaşan bir suç türüdür. Bu tür suçlarda faillerin, siber suçluların teknik becerilerini kullanarak finansal kazanç elde etmeyi amaçladığı kabul edilir.. Aşağıda, nitelikli dolandırıcılığın yaygın yöntemleri ve alınabilecek önlemler hakkında detaylı bilgi verilmiştir:

1. Kimlik Avı (Phishing): Phishing saldırıları, sahte e-postalar, web siteleri veya mesajlar aracılığıyla gerçek bir kurum gibi görünerek kullanıcıları yanıltma temeline dayanır. Saldırganlar, kullanıcıları kişisel bilgilerini (kullanıcı adları, şifreler, kredi kartı numaraları, T.C. kimlik numaraları vb.) sağlamaya teşvik ederek kimlik bilgilerini ele geçirirler. Bu bilgilerle kurbanların banka hesaplarına veya diğer finansal hesaplarına erişebilirler. Kimlik avı saldırılarının önüne geçmek için kullanıcılara eğitim vermek ve resmi olmayan kaynaklardan gelen talepleri dikkatli bir şekilde değerlendirmek önemlidir.

2. Zararlı Yazılımlar (Malware): Saldırganlar, kötü amaçlı yazılımları hedef kişilerin veya kurumların bilişim sistemlerine bulaştırarak bilgileri çalabilir veya finansal işlemleri izleyebilirler. Virüsler, truva atları, fidye yazılımları (ransomware) gibi zararlı yazılım türleri kullanılarak bu saldırılar gerçekleştirilir. Güvenlik yazılımlarını güncellemek, bilinmeyen kaynaklardan yazılım indirmemek ve e-postalardaki şüpheli dosyaları açmamak bu tür saldırılara karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

3. Sosyal Mühendislik: Sosyal mühendislik, insanların duygusal veya mantıksal tepkilerini kullanarak onları manipüle etmeye yönelik bir dolandırıcılık yöntemidir. Saldırganlar, sahte acil durumlar, güvenlik tehditleri veya ödül vaatleri gibi senaryolarla kişilerin veya kurumların dikkatini dağıtarak bilgileri ele geçirebilirler. Bu tür saldırılara karşı bilinçli olmak, şüpheli durumları yetkililere bildirmek ve aceleci davranmamak önemlidir.

4. Kart Klonlama: Kredi kartı veya banka kartı bilgilerini ele geçirerek sahte kartlar oluşturarak veya online alışverişlerde kullanarak dolandırıcılık yapabilirler. Banka ve finansal kurumlar, güvenlik önlemleriyle ve kart işlemlerinde ekstra doğrulama adımlarıyla bu tür saldırılara karşı koruma sağlamalıdır.

5. Kimlik Hırsızlığı: Saldırganlar, kişilerin kimlik bilgilerini çalarak sahte kimlikler oluşturabilir ve bu kimliklerle kredi açabilir, sahte hesaplar oluşturabilir veya diğer suçlara karışabilirler. Kimlik hırsızlığına karşı, kişisel bilgilerin korunması ve kimlik doğrulama süreçlerinin güçlendirilmesi gereklidir.

Suçun genel tanımı yukarıdaki gibi olsa da, ülkemizde suç genel olarak faillerin çeşitli yollardan mağdurların banka hesap bilgilerine erişmesi ve neticesinde elde edilen hesaptan maddi çıkar elde etmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu kişiler mağdurları manipüle ederek kendi menfaatlerine maddi çıkar elde ederler.

Sosyal medyada yer alan klon hesaplardan veyahut klon web sitelerinden mağdurların banka hesaplarına erişen ve hesaplardaki parayı başka hesaplara aktaran kişilerin eylemi neticesinde TCK m. 157/1-f maddesi uygulama alanı bulacaktır. Bununla birlikte ülkemizde bu tür dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren kişiler kendi hesap numaralarını kullanmamakta, piyon olarak adlandırılan başka kişi / kişiler adına açılmış banka hesaplarını kullanmak suretiyle dolandırıcılık eylemini gerçekleştirmektedir.

Maddi durumu iyi olmayan bazı kişilerin, dolandırıcıların istemi üzerine ve küçük maddi bedeller karşılığında kendi adlarına banka hesapları açarak dolandırıcıların kullanımı için temin etmeleri, mağdurların dolandırıldıklarını anlamaları halinde şikayete konu olarak para gönderdikleri banka hesap sahiplerini muhatap bilmeleri ve banka hesap sahiplerinin kısa sürede yakalanmaları, dolandırıcılık eyleminin asıl faillerinin ise çoğu zaman bulunamaması çok görülen durumlardır. Banka hesaplarını dolandırıcılara kullandıran kişiler kimi zaman sıradan vatandaşlar olabileceği gibi kimi zaman şahsına / kimliğine güvenilen avukat gibi kişiler dahi olabilmektedir.

tck madde 158 1 f nitelikli dolandırıcılık

TCK m. 158/1-f uyarınca nitelikli dolandırıcılık

Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle gerçekleştirilen nitelikli dolandırıcılık suçunda savunma ve avukat 

Bu tür durumlarda dolandırıcılık eyleminde şahsi banka hesaplarını kullandırtan ile eylemi gerçekleştiren asıl failler suçtan iştirak halinde sorumlu tutulmaktadır. Dolandırıcılık eyleminin asıl faillerinin kendilerine temin edilen banka hesapları ile çok fazla kişiyi dolandırmaları söz konusu olduğunda, banka hesabı sahibinin bir anda hiç tanımadığı onlarca kişinin tek muhatabı olması ve hakkında çeşitli illerden onlarca dava açılması da kolaylıkla söz konusu olabilecektir. Teknik unsurlar içeren bu tip davalarda ispat yükünün banka hesabı sahibinde olması nedeniyle alanında uzman bir ceza avukatından hukuki destek almak çok önemlidir.

Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası

Yargılama aşamasında banka hesabı sahibinin asıl faillerle işbirliği içerisinde olmadığını, temin edilen banka hesaplarının suç için kullanılacağının bilinmediğini ispat etmesi gerekir. Aksi takdirde TCK m. 158/1-f uyarınca her bir suç yönünden 3 ile 10 yıl arasında hapis cezası alması kaçınılmazdır.

Av. Ramazan Sertan Safsöz

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. hakikat acıdır dedi ki:

    Yine tipik bir avukat ramazan sertan makalesi suçluları öven aklamaya çalışan… şu sitede bir defa olsun mağdurlara yardımcı olmaya çalışan bir yazı görmedim inanmayan araştırsın baksın..

Hukuki sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: